Juba ammu ei tee inimene tööd mitte selleks, et lihtsalt elus püsida, vaid selleks, et suurendada enese ja ka kaasinimeste heaolu. Üldise heaolu tõus saab aga tulla ainult majanduskasvu kaudu. Rusikareegel kohaselt annaks 10protsendiline majanduskasv aastas riigieelarvesse juurde 3 miljardit krooni.
Kuna iseeneslik majanduskasv Eestis on praegu umbes 5, tuleb ülejäänud 5 tekitada nutikate ja seni kasutamata võtetega.
Tahaksingi täna kirja panna 10 käsku, mida peaks järgima Eesti tulevane peaminister, tulgu ta siis millisest erakonnast tahes.
1. Vähenda korruptsiooni! Minema tuleb lüüa inimesed, kes parseldavad sadamaid parteikassade täitmiseks. Kuigi paljud teavad, et praegune valitsus sadamatega teinud rea korruptiivseid tehinguid, pole süsteemis midagi muutunud. Korruptsioon on nagu vampiir ? ise kosudes kurnab ja tapab see lõpuks organismi, mille arvel ta elab. Ta ei ole halb mitte lihtsalt sellepärast, et see aitab ministrite ja linnapeade võsukestel paremini elada, vaid sellepärast, et takistab meid kõiki paremini elamast.
2. Vähenda tulumaksu! Tulumaks on ettevõtlikkuse tapmise maks. Mida kõrgem see on, seda vähem on inimesed motiveeritud tööd tegema. Inimeste motiveerimiseks tuleb vähendada kõigi üksikisikute tulumaksu vähemalt 3000 krooni võrra aastas.
3. Kasuta ära Eesti geograafilised võimalused! Otsekaabli rajamisel saaksime Soome müüa 200-500 miljoni krooni eest elektrit aastas. Ka Soome turiste võiks Eestis käia 3 miljoni asemel 5 miljonit, kui avalik sektor (eriti Tallinna linn) turismi arendamisega tõsiselt tegeleks.
Lääne-Venemaaga suhtlemist takistab piiriületuse halb korraldus, mis mõjutab negatiivselt nii turismi kui ka transiiti. Arvestades nende kahe majandusharu tähtsust Eestile, tuleb olukorda kiiresti muuta.
4. Ära raiska Euroopa Liidu abi! EL ressurss pole lõputu, samuti nõuavad EL poolt rahastatavad projektid kohalikku kaasfinantseerimist. Kaasfinantseerimine aga toimub Eesti enda (piiratud) eelarvest.
Nii tohime kaasfinantseerida vaid Eesti jätkusuutlikku arengut tagavaid investeeringuid - kiirteede asfalteerimisele tuleb eelistada haridust ning innovaatlisust arendavaid projekte.
5. Muuda riik lihtsaks! Selle asemel, et iga päev seadusi muuta, tuleb inimesed panna olemasolevaid seadusi mõistma ja täitma. Lihtsustada tuleb ka toetuste jagamist, sest praegu läheb suur osa toetuste rahast bürokraatliku süsteemi ülalpidamiseks ning tihti ei jõua abi abivajajateni.
6. Pane peaminister ja majandusminister vastutama majanduskasvu eest! Iga otsus tehes tuleb arvestada selle mõju majanduskasvule. Eriti traagiline on olukord, kus majandusminister võitleb otseselt majanduskasvu vastu ? näiteks surudes iga hinna eest riigiettevõtte juhiks oma sõpra, kelle ebapädevust on korduvalt tõestatud.
7. Juhi tarkade inimeste hõlmamist! Kutse- ja kõrgharidus tuleb siduda majanduse vajadustega ja õpetada välja just neid inimesi, keda meie riik tulevikus vajab. Sisserännupoliitikast peab kaduma foobia välismaalaste suhtes. Kui tegemist on väga hea ja Eestis vajaliku spetsialistiga, siis peaks valitsus tõrjumise asemel talle elamisloa hõbekandikul kätte viima.
8. Aita kaasa innovatiivse majanduse tekkele, sest just see tagab pikaajalise majanduskasvu. Avalikud teenused tuleb kas või jõuga muuta internetikeskseks ? nii suureneb riigi suutlikkus ning vähenevad bürokraatia ja korruptsioon.
Viimane aeg on alustada projekti tingliku nimetusega Tiigriülikool, sest isegi Muusikaakadeemias ei saa tänapäeval korralikku haridust anda, kui iga üliõpilane ei oma arvutit.
9. Sea majanduskasv eelarve prioriteediks! Kahest investeeringust tuleb alati valida see, mis kiirendab majanduskasvu. Tolle teise, mis esialgu kõrvale jäetakse, saab teha järgmisel aastal ? tänu majanduskasvust tulenevale eelarve suurenemisele. Loomulikult saab jätta kõrvale neid projekte, millega pole just surmahäda.
10. Müü ettevõtlusele Eesti eelist! Ettevõtte maksuvabadus on ainulaadne ja teeb Eestist kõige ettevõtlussõbralikuma maksukeskkonna Euroopas. Just see on magnet, mis toob Eestisse juurde sadu ettevõtteid, kümneid tuhandeid töökohti ning riigikassasse sotsiaal- ja käibemaksuna sadu miljoneid kroone. Asi, millest on praegu tehtud üks Eesti suuremaid riigisaladusi, peab jõudma iga Euroopa advokaadibüroo teadvusse. Just nemad peavad oma klientidele soovitama, et just Eestis on kõige kasulikum uut ettevõtlust alustada. Selleks tuleb ka kümneid miljoneid maksnud TereTulemast kampaania pöörata õigetele rööbastele.
Neist kümnest "käsust" igaühe ellurakendamine toob kaasa keskmiselt 0,4-0,6 majanduskasvu. Selleks on aga vaja õiget valitsust. Nõrgukesed, kel lisaks puudub ka maailmavaade, ei suuda selliseid otsuseid vastu võtta ? võiksid ju nood pikemas perspektiivis õõnestada nende endi jalgealust.
Kindlasti on veel palju viise, kuidas majanduskasvu kiirendada. Ka minu enda mõtted ei mahtunud kõik kümnesse käsku. See aga näitab seda enam, et lubatud 10protsendiline majanduskasv on saavutatav.
Sealt edasi ka pikk samm pensionide tõusule ja vaesuse pidurdamisele. Tehes seda reaalselt, mitte aga lihtsalt irvitades pensionäride ja vähekindlustatud perede üle.
Seotud lood
Rahvusvahelise veebipõhise maaklerfirma Freedom24 analüütikud on välja selgitanud kümme ettevõtet, mille börsile minek (IPO) saab olema alanud aastal finantsmaastiku keskmes. Nende seas on nii tehisintellekti uuendajaid, digitaalse turvalisuse liidreid kui ka kiirmoehiiglasi, lisaks ettevõtteid, mis püüavad positsioneerida ennast mõnedes võtmekategooriates ja meelitada ligi kõige tähelepanelikumaid investoreid.