?Ostsin juba 1998. aastal isa nime all Tallinna börsilt Optiva Panga aktsiaid, tehing jäi kasumisse,? meenutas noormees. Ta on uhke, et kasumisse jäid kõik esimesed üheksa tehingut, alles kümnes tõi kahjumi. ?See oli algaja õnn, mis muud,? kommenteeris ta.
Pooleteise aasta eest tegi ta esimesed iseseisvad tehingud Tallinna börsil. Algkapitaliks oli ettevõtjast isa vahendusel tehtud tehingute kasum. Esimese tehingu enda nimel tegi ta Hansapanga ostuoptsioonidega enne Eesti Euroopa Liitu minekut. Referendumieelsel päeval ostetud ostuoptsiooni väärtus tõusis nädalaga kuuekordseks ning kahe nädalaga teenis ta 20 000 krooni. Nädal pärast esimest iseseisvat tehingut Tallinna börsil oli ka debüüt USA börsil. Tehing firma Andrew ostuoptsiooniga lõppes 400kroonise kasumiga.
USAs kaupleb ta vanema venna Tõnni firma vahendusel. ?Nii saab kasumi reinvesteerida,? kõlas põhjendus. Esialgsest paarikümnest tehingust kuus on tänaseks saanud enam kui 200 tehingut. USAs on ta online-maaklerfirma Interactive Brokers klient.
Spekulant Talpsepp on kõige pikemat aega ühte aktsiat käes hoidnud 2,5 kuud. Selleks oli USA ehitusmaterjalide tootja USG aktsia. Tehing tõi aprilli alguses kasumi. Brasiilia rauatootja Gerdau aktsiaga on ta kaubelnud mitmel korral, kuid hetkel on miinuses. Mõned aktsiad on tal siiani käes, sest äsja tehti splitt. Keskmiselt hoiab ta positsiooni kaks kuni seitse päeva, mõnda on hoidnud vähem kui minuti.
Aktsiatega ta palju enam ei kauple, aga optsioonitehingute kõrvale lisandusid veebruaris ka futuurid ehk tulevikutehingud. Futuuridega saab võimendus väga suur olla, eelistatuimad on Dow Jonesi minifutuurid.
Kõige enam meeldib talle kauplemisel jälgida aktsiagraafikute laineid. Tähtsaks peab ka trendi, toetus- ja vastupanutasemete jälgimist. Kindlasti ei pääse ükski kaupleja uudiste lugemisest. Noormees räägib, et on optsioone välja kirjutanud ka portfellis olevatele aktsiatele. ?Kui optsiooni volatiilsus on madal, siis ei tasu optsioone välja kirjutada,? möönis ta. Portfellist on ta pannud ühe tehingu alla kuni poole selle väärtusest.
Kauplemisaastate keskmised tootlused on olnud 60 protsendi kandis. Sel aastal on ta seadnud eesmärgiks 100 protsendi ületamise. ?100protsendilist tootlust saavutada ei ole utoopiline, sest kauplen suurte panustega,? märkis Talpsepp.
?Tehingute tegemiseks laenasin raha ka vanematelt, kuid praegu veel on laen tagasi maksmata,? tunnistas ta. Talpsepp möönis, et tema kursusel kaupleb aktsiatega veel kaks tudengit. Üks Eesti ja teine Saksa aktsiatega.
Samas ei ole ta puutumata jäänud ka reaalse töö tegemisest. FIEna müüs ta kahe aasta eest Pirita rannas jäätist ja karastusjooke.
Aktsiamängudes on ta samuti edukas olnud. EBSi ja Tallinna börsi aktsiamängus 2Day sai ta võitjana kingituseks MicroLinki sülearvuti.
Kõige suurem kaotus on tal olnud paari päevaga 30 protsenti portfellist. Kokkuvõttes jäi kaotus siiski alla 100 000 krooni. ?Vähem kui kuuga taastusin sellest laksust, kasvatades järgmisel kuul portfelli juba 75 protsendi võrra,? ütles ta. See oli ka ajaloo parim kuu.
Seotud lood
Kuula ka podcasti haridusest ja tööturust
Haridus on pikaajaline ja strateegiline investeering, millel on märkimisväärne mõju ühiskonna arengule, ettevõtluskeskkonnale ja inimeste elukvaliteedile.„Haridus ei ole kõikvõimas, kuid see on üks valdkondadest, kus saab inimesi kõige paremini aidata," ütleb Heldur Meerits, selgitades oma pühendumust haridusprojektidesse.