Viktoria Tolstoyd naudivad pigem need, kellele südamelähedane pop- ja vokaaldžäss. Joey Calderazzo muusika on väljakutseks kuulajale, kelle poolehoid kuulub klaverile ja mitmekihilisele improvisatsioonile.
Rootsi džässlauljataride paremikku kuuluv Viktoria Tolstoy on meie publikule olnud tänaseni kuuldav-nähtav vaid plaatidelt ja taevase telekanali Mezzo vahendusel. Tolstoy esineb Tallinnas trioga.
Mahedat meeleoludžässi viljelev lauljatar alustas tõsisemat muusikuteed kümmekond aastat tagasi. Tänaseks on ta välja andnud kuus sooloplaati. Viimane neist, "My Swedish Heart", sisaldab laia spektrit rootsi džässist, sekka ka rahvamuusika tõlgendusi.
Hoolimata sellest, et Viktoria Tolstoy ei ole kunagi otseselt laulmist õppinud, on tema sume väljendusrikas tämber ja hea džässitunnetus võitnud sedavõrd tähelepanu, et tema koostööpartnerite hulka kuuluvad ka vanameistrid Toots Thielemans, McCoy Tyner ja Ray Brown. 1997. aastal andis plaadifirma Blue Note välja salvestise "White Russian", mis oli esimene Rootsi džässalbum tolle prestiižika džässimärgi alt.
39aastast ameeriklast Joey Calderazzot iseloomustatakse kui mitmekesise ja paindliku stiiliga džässpianisti ning põneva käekirjaga heliloojat. Tal on suurepärane mängutehniline pagas ideede muusikasse maalimiseks, mida ta ka heldelt kasutab. Tema mängus võib olla ühtaegu tulisust ja fantaasiaküllaste ideesähvatustega temperamentsust, mis äkitsi võib moonduda lüüriliselt ülitundlikuks mõttekäiguks.
Eestis annab Calderazzo soolokontserdi, kus ta mängib suures osas muusikat oma viimaselt sooloplaadilt "Haiku". "Soolo tundub minu jaoks just õige formaat," on rääkinud klassikalise pianisti kooliga Calderazzo. "Aja möödudes hakkasin kontsertidel järjest enam mängima soolopalasid ning lõpuks vabanesin kõikidest hirmudest. Kui andsin nõusoleku soolokontsertide turneeks Inglismaal, olin veel veidi ebalev, kuid pärast seda, kui üks kontsert kestis planeeritud 70 minuti asemel enam kui kaks tundi, saabus kindlus."
Viimasel paarikümnel aastal on Calderazzo olnud üks nõutumaid ansamblipartnereid džässiringkondades. Tema suurte lavade tähelennu alguseks võib pidada koostööd viimaste kümnendite džässigigandi, saksofonist Michael Breckeriga.
Loomuliku jätkuna koostööle Breckeriga tuli 1991. aastal leping Blue Note'iga. Praeguseks on ta oma muusika väljaandmise usaldanud kauaaegsele sõbrale ja bändikaaslasele Branford Marsalisele.
Mainekas ameerika džässilauljatar Dianne Reeves on kevadise Jazzkaare peaesineja.
Reeves on kolmekordne Grammy laureaat džässi kategoorias, talle kuuluvad juba aastaid USA džässiajakirjade kriitikute edetabelites kõrgeimad kohad. Eestisse tuleb Dianne Reeves koos kahe särava kitarristi - Russell Malone'i ja Romero Lubamboga.
Karismaatiline Dianne Reeves on džässvokalistide seas kui nähtus omaette - tema isikupärane hääl on väga varjundirohke ja sügav, improvisatsioonid läbi tunnetatud ja keerukad. Tema kontserdid on sõltumata koosseisust ja kavast muusikaliselt alati muljetavaldavad. Ka kõige tuntumad standardid muutuvad tema esituses omanäolisteks jutustusteks.
21. sajandi vokaaldžässi leedi esineb Estonia kontserdisaalis 27. aprillil. Kuni 1. veebruarini on piletid soodushinnaga 200-400 krooni.
17. Jazzkaar toimub 21.-29. aprillil mitmes Eesti linnas.
Seotud lood
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”