Metallide hinnalangus vedas eile Euroopas langusse kaevandussektori ja kiskus mõõdukasse miinusesse kogu aktsiaturu.
Kui möödunud aastal oli toorainesektor Stoxx 600 aktsiaindeksis kõige paremini liikuv sektor, siis eile näitasid kaevandajad suurt miinust.
Maailma suurim kaevandusfirma BHP Billiton oli pärastlõunaks langenud 3,8% ja vajunud Londoni börsil 927 pennini. Anglo American maksis 2048 penni ehk 3,9% üleeilsest sulgemishinnast vähem.
Vase hind langes Londoni Rahvusvahelisel Metallibörsil eile protsendi, kuna börsi poolt jälgitavad metalli laovarud tõusid viimase 21 kuu kõrgeima tasemeni.
FactSet Research Systems andmeil oodatakse kaevandusfirmadele käesoleval aastal 6,3% kasumi tõusu, samas kui möödunud aasta tõusunumber ulatus koguni 55 protsendini.
Societe Generale'i müügijuhi Davide Sciannimonaco sõnul näitab turg pärast aastaalguse hinnarallit mõningast nõrkust.
Kerges languses olid ka naftatootjad kuna turgudel loodeti, et naftakartell OPEC nafta tootmiskvoote hetkel ei kärbi. See aga tähendab, et nafta hinnatõusul (naftafirmade kasumite kasvul?) on piir ees.
"Aeg on müüa nafta- ja kaevandajate aktsiaid," ütles Bloombergile CCR Actions fondivalitseja Eric Bleines. "Nad on liialt kallid ja ettevõtete kasumid on jõudnud ajaloo kõrgeimate tasemete juurde."
Nii metalli- kui ka naftasektori aktsiaid on olnud juba kaua aega kõiksugu uudiste suhtes väga tundlikud. Sektori aktsiad liiguvad suurtes hinnakoridorides ning seega spekulantide huviorbiidis.
Seotud lood
Eile juhtisid USA börsidel üle pika aja taas tõusu kauaaegsed põlualused – energiafirmad.
Muuseumikvaliteediga kunsti on võimalik osta vähem kui poole iPhone’i eest, leiab investor Riivo Anton. “Ma paneks piiri 500 euro peale– sealt on kindlasti võimalik leida häid teoseid, mille järeltulijad saavad pandimajja viia.”