Eesti suuremate ettevõtete hulka kuuluv
Tallink Grupp hoiab oma laevadel toimuva äri peaaegu sada protsenti grupi sees
ning toidab jätkuvalt ka gigandi suuromanikele kuuluvaid nn puukfirmasid.
Kuigi börsireglemendi hea tava järgi ei tohi börsiettevõtte juhtide huvide konflikt olla olulise ega kestva iseloomuga, on Tallink Grupile ümber tekkinud uusigi grupi omanike nn puukfirmasid, mitte pole nende arv aastaga vähenenud.
Näiteks asutati mullu Tallinki laevadel iluteenuseid pakkuv Hera Salongid OÜ, mis kuulus Infortarile, selle asemel et olla Tallink Grupi tütarfirma.
"See salong… Meie rahade juures on see väiksem kui mõni osakond," ütleb Tallink Grupi finantsdirektor Janek Stalmeister. Justkui kokkusattumusena aga teatas Tallink Grupp selle nädala alguses, et ostis Hera Salongid ligi miljoni krooniga Infortarilt ära.
Kuu aja pärast avab Infortari tütarfirma OÜ Sunbeam Tallinna sadama lähedal spaahotelli, mida sarnaselt Tallink hotelli rentimise skeemiga hakkab samuti rentima TLG Hotell.
Sellise skeemi kasutamine toob Tallinki suuromanike Enn Pandi, Kalev Järvelille ja Ain Hanschmidti firmale Infortar 10 aastaga rendimaksetena tagasi hotelli ehituseks kulunud 450 miljonit krooni ning kui spaahotell peaks tooma kasumit, siis sellestki kulub rendile veerand.
Janek Stalmeister ei mõista Äripäeva huvi hotellide rentimise vastu Tallinki suuraktsionäride firmalt Infortar. "Miks keegi ei küsi, kas Infortar neid hotelle meile hoopis liiga odavalt ei rendi?" küsib ta vastu. "Infortar Tallinki aktsionärina ei saaks ega tahaks teha Tallinkile kahjulikke tehinguid." Põhjusena, miks rendib Tallink hotelle Infortari tütarfirmalt, mitte ei oma neid ise, nimetab Tallink Grupi teenindusdirektor Taavi Tiivel asjaolu, et paar hotelli moodustavad grupi 22 laeva kõrval väga väikese osa kogu majandustegevusest ning kinnisvarasse investeerimine pole meretranspordiga tegeleva Tallinki jaoks põhitegevus.
Lisaks Tallinki omanikele kuuluvatele firmadele annavad Tallinki laevadel reisivad turistid kena tulu laevandusettevõttele ka kas või näiteks laeva tax-free poest kingituseks lõhnaõli ostes.
Nimelt ei pääse naljalt Tallinki laevadele äri tegema ettevõtteid, kes poleks kas Tallinki tütarfirmad või Tallinki omanikega seotud.
Eelmisel aastal ostis Tallink Grupp suuromanikele kuuluvatelt firmadelt, mis puugina Tallinkist sõltuvad, teenuseid kokku 43 miljoni krooni eest.
Kõige rohkem tõi Enn Pandi, Kalev Järvelille ja Ain Hanschmidti firmale Infortar grupiga seotud äritegevusest sisse endisesse Tallinna Teenindusmajja rajatud Tallinki hotelli rentimine grupi tütarfirmale OÜ TLG Hotell.
Viimasega on Infortari omaduses oleval OÜ Vara HTG?l sõlmitud kümneks aastaks rendileping hinnaga 36-45 miljonit krooni renti aastas.
Niisamuti pakub juba mitmendat aastat Tallinki laevadel valuutavahetusteenust Infortarile kuuluv AS H.T. Valuuta.
ASi Tallink Grupp finantsdirektori Janek Stalmeistri sõnul on loomulik, et laeval valuutavahetust organiseeriv AS H.T. Valuuta kuulub jätkuvalt Infortarile.
H.T. Valuuta on muuhulgas silma paistnud helde dividendide jagamisega. Kuue aasta jooksul alates 1999. kuni 2004. aastani maksis firma omanikele kokku 21,1 miljonit krooni dividende.
Augustis 2005 ostis Infortar Tallink Grupilt viimase 25protsendise vähemusosaluse viie miljoni krooniga ning on nüüd valuutavahetusfirma ainuomanik.
Seotud lood
Tark Co advokaat Kilvar Kessler ütles
täna ajakirja Profit investeerimisseminaril Tallinki struktuuri liigset
keerukust kommenteerides, et ei ole mõtet aktsiaid osta, kui investor
ettevõttest aru ei saa.
Turvalisse ja jätkusuutlikku ühiskonda panustav Forus on igapäevaselt abiks paljudele kaubanduskeskustele. Teiste hulgas Viru Keskusele, mis on Eesti külastatuim ostu- ja meelelahutuskeskus. Forus hoolitseb juba enam kui kümme aastat kõikide tehnosüsteemide eest, teeb elektritöid ning hooldust. Lisaks on aidanud LEED-sertifitseerimisel ja üüripindade ümberehitustöödel.