Riigikontrolli hinnangul on riigi
äriühingute ja sihtasutuste juhtimine ja kontroll korraldatud halvasti, mistõttu
võib tulevikuski ette tulla Werol Tehaste ja Eesti Viljasalvega sarnaseid
juhtumeid.
Riigi osalusega äriühingute ja sihtasutuste auditeerimine majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ning põllumajandusministeeriumi valitsemisalas näitas, et riigil pole üheselt selge, miks äriühingutes ja sihtasutustes osaletakse ning milliseid eesmärke soovitakse saavutada. Seetõttu valitseb oht, et äriühingud ja sihtasutused ei pruugi oma tegevuses lähtuda riigi huvidest, teatas riigikontroll.
Läbipaistvaks ei saa lugeda ka ministrite tegevust äriühingute ja sihtasutuste nõukogude suunamisel: kirjalikke suuniseid enamasti ei anta. Ka suhtlevad ministeeriumid tihti juhatustega otse, jättes nõukogu suhtlemisel üldse vahele.
Äriühingute omanikuna ja sihtasutuste asutajana on riik jätnud nõukogu ülesanded järelevalve teostamisel täpselt kindlaks määramata. Kuna nõukogu liikmed vahetuvad tihti ja ootused neile pole selged, siis on nõukogude tehtava järelevalve tase ebaühtlane ega ole järjepidev.
Riigikontrolli hinnangul tuleks järelevalve taseme parandamiseks panna toimima juhtimisahel minister-nõukogu, määrata üheselt kindlaks riigi osalemispoliitika koos peamiste eesmärkidega ning täpsustada ministri ja nõukogu järelevalveülesandeid.
Riik osaleb rohkem kui 100 äriühingus ja sihtasutuses, samas pole osalemise põhjuseid ja eesmärke üheselt maksumaksjale avatud. Riigi osaluste väärtus äriühingutes oli 22 miljardit krooni, riigi asutatud sihtasutuste varade maht oli 5,7 miljardit krooni (2005). Riigi osalused äriühingutes moodustasid 2005. aastal 16% riigi rahaliselt hinnatavatest varadest.
Seotud lood
Kui seni süüdistati AS Werol Tehaste endist
juhti Erki Aavikut 75 000 euro ehk ligi 1,2 miljoni krooni Lätis asuvale arvele
kantimises, siis nüüd on sellele lisa tulnud.
Tartu maakohtu Jõgeva kohtumajas algas täna
kohtulik uurimine endiste ASi Werol Tehased (WT) juhatuse liikmete Robert Närska
ja Helmo Hainsoo kriminaalasjas üleskirjutatud vara hoidmise nõuete rikkumise
süüdistuses.
Prokurör taotles täna Rakvere Viljasalve
endistele juhtidele reaalselt vangistust, sest kahtlustab neid riigi viljavaru
varastamises.
Tallinna börsi uus juht Andrus Alberi sõnul
on mitu kohalikku riigifirmat talle kinnitanud, et on börsile minekuks
valmis.
Kõik teadsid Helenet (42) kui sooja ja elava iseloomuga edukat naist. Tööl olles oli ta asjalik ning kodus tegeles laste ja majapidamisega. Õhtuti premeeris ta end tihti pokaali veiniga, et igapäevaseid muresid vaigistada ja stressi leevendada. Viimasel ajal vaevles ta aga unetuse käes ja ka lähedaste sõnul hakkas ta oma sära kaotama. Enese teadmata viis pidev veinitamine naise sügavamale alkoholi lõksu ja õhtusest lõõgastusrituaalist sai hoopis uneprobleemide põhjustaja. Helene jagab oma lugu, kuidas ta sõltuvusest vabanes ja enda elus uue lehekülje keeras.