Kas olete kunagi mõelnud, kui suur on teie rahaline vabadus? Kas teil on tagavaraks ülemuse pikalt saatmise kapital - likviidne vara, mis katab 3-6 kuu väljaminekud? On sääste rohkem või vähem kui kõikvõimalikke laene ja liisinguid?
Mäletades veel hästi defitsiidiaega, kui riidemood oli piiratud ja sama tööstuskaup kasutusel kõigis kodudes, pole imestada, et kihk tarbida on erakordne. Kuidas muidu seletada Euroopa üht läikivamat autoparki või firmariiete menu, sõltumata ostja rahakotist ja reaalsetest vajadustest. Et Tallinnas on Hugo Bossi ja Armani poed, kuid mitte H&M, on samuti märgi tähendusega.
Eeltoodu on loonud soodsa pinnase tarbimislaenude ülikiirele kasvule: 2006. aastal oli kasv kaks korda ehk 4,6 miljardilt 8 miljardile. Ehkki baastase on Eestis muu Euroopaga võrreldes madal, on kasvunumbrid siiski peegliks ühiskonna arengule - eriti kui kõrvale võtta säästude mitu korda väiksemad kasvunumbrid.
Võib ju väidelda, kas tarbimislaenude kogumaht, ca 4% SKPst, on liiga väike, et mõjutada makromajandust tervikuna, kuid teatav surve hinnatõusuks võib selles siiski peituda. Rahandusministeeriumi viimane majandusprognoos ennustab 2011. aastaks koguni 11 protsendini küündivat tarbimislaenude mahtu, see oleks juba Euroopa tipptase. Kergekäelised SMS-laenud tekitavad petliku kindlustunde, et raha on alati käeulatuses.
Tegeliku kindlustunde annavad isiklikud investeeringud. Et eraisikute investeeringute maht märgatavalt suureneks, otsustas Reformierakond juba mullu sügisel seada eesmärgi: muuta investeeringutelt saadav tulu maksuvabaks tingimusel, et tulu investeeritakse 90 päeva jooksul edasi.
Tugeva toetuse pälvinud maksumuudatuse eesmärk on sisuliselt sama kui 2000. aastal kehtima hakanud ettevõtete reinvesteeritud kasumi maksuvabastusel. Tarbimine on niigi atraktiivne. Eeskätt on see samm kavandatud väikeinvestoritele, sest suuremad tegijad on juba ammu asutanud oma portfelli haldamiseks osaühingu ning naudivad edasi investeeritud kasumi maksuvabastust.
Edaspidi maksab väikeinvestor tulumaksu hetkel, mil otsustab raha tarbimiseks võtta. Kui seadusemuudatuse menetlemine läheb Riigikogus tõrgeteta, hakkab uus kord kehtima 1. jaanuarist 2008.
Seotud lood
Kuula ka podcasti haridusest ja tööturust
Haridus on pikaajaline ja strateegiline investeering, millel on märkimisväärne mõju ühiskonna arengule, ettevõtluskeskkonnale ja inimeste elukvaliteedile.„Haridus ei ole kõikvõimas, kuid see on üks valdkondadest, kus saab inimesi kõige paremini aidata," ütleb Heldur Meerits, selgitades oma pühendumust haridusprojektidesse.