Guy Kawasaki, Entrepreneur Magazine
kolumnist ja riskikapitalifirma Garage Technology Ventures tegevdirektor pakub
oma blogis
võimalust hinnata, kas teie ülemus on juhmard (inglise keeles asshole).
Küsimus: Mitu juhmardist ülemust on vaja, et keerata elektripirni?
Vastus: Ühte. Ta hoiab pirni ülestõstetud käes ja arvab, et maailm pöörleb tema ümber.
Üldisel tasandil on hinnangu andmine väga lihtne: kas ta on taktitu? Juhmardist ülemus laseb inimestel oodata, karjub ja viitab pidevalt nende puudustele. Samas on ta nii enesekindel, et usub seejuures lõpuni endal õigus olevat.
Detailsemalt vaadeldes aga leiab Kawasaki juhmardist ülemuse iseloomustamiseks veel mitmeid tunnuseid, näiteks:
1. Ta arvab, et temale kehtivad teised reeglid, näiteks parkimiskoht puudega inimestele on ette nähtud tegelikult puudega inimestele ja temale, sest tema aeg ja jalad on nii väärtuslikud.
2. Ta arvab, et positsioon loob isiku, mitte et isik peab vastama tema positsioonile. Ilma tiitlita kaob momentaalselt ka tema juhmardi-olemus ning ta ei saa aru, et hetkepositsioon on talle loonud ainult ajutised privileegid.
3. Tal on vaja alluvaid, kes on tema käepikenduseks ning täidavad täpselt kõiki korraldusi - sekretär, suhetekorraldaja... Kui tal poleks oma positsiooni ja alluvaid, ei saaks ta paljude asjadega ise hakkamagi.
4. Ta vajab spetsiaalsete soovide täitmist, et olla rõõmus ja edukas, näiteks mingit kindlat mineraalvett, et olla pingevaba.
5. Ta jaotab inimesed kategooriatesse selle alusel, mida need saavad tema jaoks teha: head inimesed teevad tema heaks palju, viletsatest pole suurt kasu. Kui vilets inimene tahab heaks saada, peab ta ülemuse jaoks kindlasti midagi kasulikku välja mõtlema.
6. Ta otsustab inimeste üle oma isikliku väärtusskaala alusel, mitte selle alusel, mis on inimeste endi või ühiskonna väärtused.
7. Ta laseb teistel teha seda, mida ta ise ei tee ja mida talle endale teha ei meeldi - näiteks laseb töötada nädalavahetustel või peale tööaja lõppu.
8. Kui teda kritiseeritakse, arvab ta, et kogu maailm punub tema ümber ülekohtust vandenõud ning tegelikult on ainult temal õigus.
9. Ta takistab alluvate edenemist ametiredelil ning teeb alluvaid uutele tööandjatele maha, kui need julgevad lahkumisele mõelda.
Kõigist omadustest peab Kawasaki viimast kõige juhmardlikumaks. Samas kehtib reegel, mis paneb hinnangu täpselt paika: kui teie arvate, et ülemus on juhmard, peavad nii arvama kõik töötajad. Kui teised arvavad, et pole tal viga midagi, siis võib viga olla hoopis teis endis.
Loe ka teisi
Novaatori uudiseid.
Seotud lood
Halval ülemusel ei takista miski
karjääriredelil järgmistele astmetele jõudmist, selgus USAs ja Austraalias
tehtud küsitlusest.
Vastiku ülemuse käe all töötavad alluvad
rakendavad tihti vaikivat vastuseisu, tekitavad tööseisakuid ning täidavad
ülesandeid ülejala.
Majanduses ja ka kinnisvaraturul on sügisel toimunud mõned muudatused, üheks neist euribori langus. Bigbanki ettevõtete panganduse üksuse juht Aimar Roosalu kinnitas, et kinnisvaraturul on märgata elavnemist – suuresti just järelturu korterite osas.