Statistikaameti andmetel kasvas maikuus
tootmismaht töötlevas tööstuses eelmise aasta maiga võrreldes 4,7%, kuid
viimaste aastate trendidega võrreldes oli kasvutempo veidi madalam.
Madalama kasvu peamised põhjused olid madalseis puidutööstuses ning tootmise vähenemine metallitööstuses, teatas rahandusministeerium. Tööstusettevõtete müügi kasvule aitasid enam-vähem võrdselt kaasa nii ekspordi suurenemine kui müük siseturule.
Toiduainetööstuses ulatus tootmismahu kasv 3%ni, mis oli veidi kiirem kui eelmistel kuudel. Tootmise kasv oli kõrgeim joogitööstuses (15%), piima- ja lihatööstuses suurenes tootmismaht mõne protsendipunkti võrra. Oluliselt vähenes kalatööstuse tootmismaht.
Puidutööstuse tootmismaht on 2007. aasta jooksul olnud madalam kui eelmisel aastal, ka maikuus olid mahud 8% aastatagusest madalamad. Vähenenud mahud on tingitud eelkõige raskustest toormaterjali hankimisel ning suurenenud tootmiskuludest.
Ligikaudu kümnendiku võrra oli tootmine aastatagusest väiksem rõiva- ja tekstiilitööstuses, mis on mõjutatud tugevast konkurentsist välisturgudel.
Pool aastat tagasi suurenes hüppeliselt tootmismaht elektrimasinate ja -aparaatide tootmises, kiire kasv jätkus ka maikuus (53%). Samamoodi on kiire kasv juba mõnda aega iseloomustanud paberimassi ja pabertoodete tootmist (mais kasv 41%, näitajat mõjutab oluliselt Estonian Celli haavapuitmassi tehase käivitumine), kontorimasinate (39%) ning masinate ja seadmete tootmist (kasv 35%, osaliselt tingituna tootmise madalseisust eelmisel aastal). Ehitusmaterjalide tootmises on pärast kiiret kasvuperioodi märgata stabiliseerumist, aastaga kasvas ehitusmaterjalide tootmine 12%.
Metalltoodete tootmises jäi maikuus tootmismaht eelmise aasta sama perioodi tasemele 12% alla. Metallitööstuse näitajad on üsna kõikuvad ning suuremad tellimused mõjutavad oluliselt sektori mahtusid. 2006. aasta maikuu tootmismaht oli oluliselt kõrgem kui tavaliselt. 2007. aastal on metallitööstus liikunud siiski tõusutrendis ning maikuu langust võib pidada pigem erandlikuks.
Eesti Konjunktuuriinstituudi poolt küsitletud ettevõtjate hinnangud ärikonjunktuurile on üldiselt olnud sarnased eelmise aasta omadele. Tellimusi oli rohkem kui tavaliselt, lähiajaks prognoositakse tootmismahu kasvu ning töötajaid soovitakse juurde palgata. Samas ei ole pilt samasugune kõigi tööstusharude lõikes. Negatiivne nägemus valitseb tekstiilitööstuses, puidutööstuses hinnatakse olukorda kehvemaks, kui see oli aasta tagasi. Teistes harudes on aga konjunktuuri hinnatud sama heaks kui 2006. aastal või isegi veidi paremaks.
Seotud lood
Tallinna linnavalitsus võttis osaliselt
vastu Tallinna Tehnoloogiapargi detailplaneeringu, mille eesmärgiks on 14 ha
suuruse maa-ala 20 krundiks jagamine ning ehitusõiguse määramine ühe
5-korruselise, seitsme 6-korruselise ja kuue kuni 11-korruselise hoone
rajamiseks.
Eesti tööstusettevõtete toodang suurenes
2007. aasta mais nii aprilliga kui ka eelmise aasta maiga võrreldes, teatas
Statistikaamet. Võrreldes aasta algusega on tööstuse kasvutempo veidi
aeglustunud.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.