Ettevõtjad peavad rahandusministeeriumi
eile avaldatud majanduskasvu prognoosi ikka liiga optimistlikuks, kuigi seda
langetati.
Rahandusminister Ivari Padar teatas eile, et rahandusministeerium kärpis kevadise majanduskasvu prognoosi 8,3 protsendilt 7,3 protsendile, inflatsiooniprognoosi tõstis aga 7,4 protsendi peale. Samas kasvas järgmise aasta riigieelarve oodatav maht 96 miljardi kroonini.
Ettevõtja Rein Kilki üllatas pisut rahandusministeeriumi pressiteate helge ja rõõmsameelne tonaalsus. "Siiski ootaks reipa konstateeringu "kõik on korras, vajume plaanipäraselt põhja" ja orwellilike kalambuuride asemel pisut rohkem sisulist analüüsi," lausus Kilk. "On ju selge, et pehme maandumine ei taba ühtlaselt kogu majandust. Mõnedes sektorites, mis on panustanud suhteliselt odavale tööjõule, võib ju eeldada lausa ettevõtete sulgemist. Mulle endale oleks huvitav teada saada, miks näiteks seni jõuliselt arenenud turismisektor taandub."
Mööblifirma Standardi omanik Enn Veskimägi kinnitas, et peab majanduskavu prognoosi siiski väga optimistlikuks. "Ka palgakasv on väga suur võrreldes reaalse tootlikkuse kasvuga. Kui praeguseni on palgad kasvanud kaks korda kiiremini kui tootlikkus, siis millise valemiga nad edaspidi hakkavad ühte jalga käima? Samas prognoositakse investeeringute vähenemist," lausus Veskimägi.
"Nagu prognoosis viidatakse, on majanduskasv küll mõnevõrra aeglustumas, kuid jätkuvalt täiesti arvestataval tasemel. Kuna kõik prognoosid näevad ette ekspordimahtude ning sisenõudluse kasvu, on üldine foon hea. Vaadates viimaste aastate palgakasvu dünaamikat, on ilmne, et siin on oodata tempo rahunemist ning Arco Vara Eesti kontorid lähtuvad oma palgapoliitikas üldisemast konkurentsikeskkonnast," ütles Arco Vara juht Viljar Arakas.
"Kindlasti on hulganisti ettevõtteid, kelle majandusnäitajad jätkuvalt paranevad. Sooviks teada sedagi, kuidas valitsussektor iseenda kulutamisrallil kavatseb hoo maha võtta. Muide, kui kui ma loen, et rahandusministeerium eeldab "olulisematest ekspordipartneritest lähiaastail ekspordi kiire kasvu jätku Venemaale", siis on see ilmselt materjalidesse sattunud copy-paste'iga eelmise aasta analüüsist. Samas on nii hindade tõus kui ka palgakasvu aeglustumine arusaadavatel põhjustel tõenäoline. Enda ettevõtetes oleme teatud ümberkorraldustega juba alustanud. Muu hulgas tähendab see tükitöö arvestuse osakaalu suurendamist ning töötasu selgemat sidumist tulemustega ka kõigil juhtimistasanditel," lisas Kilk.
Autor: Mariliis Pinn, Gert D. Hankewitz
Seotud lood
Endine rahandusminister Taavi Veskimägi
ütles aripaev.ee-le, et inflatsioon üle 7% on amoraalne, kuna sunnib inimesi
säästmise asemel tarbima.
Rahandusminister Ivari Padar ütles täna
tuleva kolme aasta (2008-2011) majandusprognoosi esitledes, et pehme maandumine
on alanud.
Täna, 24. augustil arutas Eestimaa
Rahvaliidu (ERL) eelarve-, maksu- ja majandustoimkond Rahandusministeeriumi
majandusprognoosi. Toimkonna hinnangul ei ole valitsuse poolt lubatud
maksukoormuse langetamine ja euroga liitumine 2011. aastal reaalne ning lubadus
jääb täitmata, teatas erakond.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.