Kõige parem viis ennast motiveerida on
korraldada oma elu nii, et ei peaks ennast motiveerima.
Kui tööst on saamas pidev lahing iseendaga, ehk oleks aeg hakata mõtlema uue töökoha peale. Motivatsioonitehnikaid võiksid jääda pigem tagavaraks, kui igapäevasesse kasutusse.
Siin on portaali Lifehack vahendusel 13 nippi, kuidas end motiveerida, kui töötuju kipub käest kaduma
1. Küsi "miks". Tobedale ülesandele keskendumine ei muuda seda veel iseenesest atraktiivseks. Parem oleks korraks üritada tööd korraks kõrvalt vaadata ning küsida endalt, miks ma pean seda tegema. Nii tundub ülesanne palju köitvam. Kui sa siiski ei suuda aru saada, miks sa seda teed, siis äkki sa ei peaks sellega üldse vaeva nägema.
2. Viis. Tööta algul viie minuti kaupa. See on väike pingutus, mida on vaja, et asjaga pihta hakata.
3. Liigu. Kui sa suudad liigutuste abil oma keha ära petta, aitab see motivatsiooni tõsta. Selleks tuleb lihtsalt liikuda nii, nagu oleksid millestki ülihuvitatud. Tundub tobe, aga töötab.
4. Tee asju samm-sammult. Tervet projekti korraga pole võimalik ära teha. Võimalik on keskenduda järgmisele hädavajalikule tegevusele. Kui su ees on ebamäärane hulk ülesandeid, siis lükkad sa nad kõik parema meelega homsele. Jaga parem ülesanded tükkideks, et sul oleks asjast ülevaade.
5. Leia probleem. Miks sa ei saa tööd teha? Ürita leida põhjus, miks sa ei saa jätkata, ning kõrvalda see. Kas su motivatsiooni on pühkinud väsimus, tüdimus, püsimatus või viha? Ehk on asi selles, et sa pole kindel, et ettenähtud ajast piisab või pole teistele delegeeritud ülesanded veel valmis.
6. Tapa oma hirmud. Ilmselt ei ole vähese motiveerituse põhjuseks foobia, et asjad jäävad tegemata. Samas võivad varjatud hirmud takistada sul tööd lõpetada. Püüa leida endas kindlust, et saad hakkama ka siis, kui peaks juhtuma halvim.
7. Leia partner, kes sind motiveerib, kui laiskus peale tükib. Näiteks võib sõbraga jõusaalis käimisel olla mitu kasulikku külge: esiteks sunnib sõber sind ennast majast välja ajama, teiseks jätkad sa harjutusi ka siis, kui üksi olles oleksid ammu masinalt maha astunud.
8. Alusta päeva lendstardist. Planeeri järgmine päev juba ette. Ärka vara ning määra kõigile tähtsamad tegevused hommikuks. Varane algus aitab päeva jooksul jõuda palju rohkem.
9. Loe raamatuid. Pole vaja sirvida eneseabi või motivatsioonikirjandust. Abi võib olla igast raamatust, kus leidub uusi mõtteid. Need panevad su mõtte tööle ning aitavad luua motivatsiooni.
10. Õiged tööriistad. Sind ümbritsevad asjad võivad entusiasmi iseenesest tappa - liiga aeglased arvutid või näiteks auto, mis läheb alalõpmata katki. Motivatsiooni loomisega võrdselt tähtis on vältida lõkse, mis võivad selle tappa.
11. Pole olemas väikeseid probleeme. Üks hullemaid motivatsioonitapjaid on pealtnäha väike probleem, mis tekitab lõputult frustratsiooni. Need tuleb kõrvaldada täpselt samuti nagu suuredki, vastasel korral jookseb aur välja.
12. Loo endale mantrad. Leia lauseid, mis aitavad mõttel koondada ning motivatsiooni leida. Kui sa ei tea, kuidas alustada, siis üks lihtsamaid on: "Tee seda kohe!"
13. Edu. Edu loob edu. Kui sul on just hästi läinud, on kerge leida uut motivatsiooni ükskõik milleks. Võidud ei pea olema suured. Kompliment kolleegilt või lõunapausiks valminud 2/3 päevatööst tõstavad samuti tuju lakke. Selliseid tujutõstvaid edukogemusi on võimalik tahtlikult tekitada. Näiteks organiseerida oma tegemata asjade nimekirja, käia enne tööpäeva trennis või ennast kiita - see annab sama tulemuse.
Seotud lood
Vahel vajub tuju täiesti nulli. Miski ei
edene ja kuskilt ei paista lootusekiirt. Sellises olukorras võib ju oodata, ehk
läheb ise üle.
Maailmas on sadu, et mitte öelda tuhandeid
nõuandeid, kuidas paremini oma ajupotentsiaali ära kasutada. Soovitustest käivad
alatasa läbi: treeni keha, söö tasakaalustatult ning tee erinevaid
mõtlemisharjutusi.
Inimestel, kes on omal alal tipus, on
vähemalt üks ühine joon - nad saavad asjadega hakkama. See mängib nii palga
suuruse kui edutamiste puhul palju tähtsamat rolli kui intelligentsus, andekus
või suhted.
Klassitäis kümneaastasi lapsi saab
ülesande: mida teha, et lapsed ei satuks kooli ees ülekäigurajal auto alla.
Lapsed pakuvad välja lahendusi, mida mujal on edukalt rakendatud: reguleerija
kooli ette, eredavärvilised riided, kiirusepiirang. Kõik need on tavalised
mõtted, mida õpetaja lootiski kuulda.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.