Inimestel, kelle perearst ei kuulu
geenivaramu andmekogujate hulka, on nüüd võimalik tulla ise geenivaramusse
proovi andma.
Alates tänasest on Tartu Ülikooli Eesti geenivaramu majas Tartus Tiigi 61b avatud spetsiaalsed geeni-, tervise- ja sugupuuandmete kogumiseks loodud kabinetid, teatas Eesti geenikeskus.
Doonoriks tulla soovijad saavad end vastuvõtule registreerida esmaspäevast reedeni kella 9-17 telefonil 7440200 või igal muul ajal mobiiltelefonil 5011390.
Enne vastuvõtule tulekut palub varamu doonoreil tutvuda terviseseisundi ja sugupuuandmete küsimustikuga. Kogu geenidoonoritele tarvilik info on väljas
geenivaramu koduleheküljel.Endiselt jätkavad andmete kogumist ka perearstid.
Tartu Ülikooli Eesti Geenivaramu on seadnud sihiks koguda kolme aastaga kokku 100 000 doonorit hõlmav andmekogu. Praeguseks on koos 11236 doonori DNA-proovid ja küsitlusandmed.
Seotud lood
Kahe aasta eest alanud Eesti-Läti Valga ja
Valka maakondi haarav päriliku vähi ennetusprojekt on jõudmas lõpule.
Mida arvab Tartu Ülikooli Eesti Geenivaramu
direktori kohusetäitja Andres Metspalu väitest, et praegu elavate inimeste jaoks
on geneetiliselt sobivate ravimite rong juba ammu läinud.
Kõik teadsid Helenet (42) kui sooja ja elava iseloomuga edukat naist. Tööl olles oli ta asjalik ning kodus tegeles laste ja majapidamisega. Õhtuti premeeris ta end tihti pokaali veiniga, et igapäevaseid muresid vaigistada ja stressi leevendada. Viimasel ajal vaevles ta aga unetuse käes ja ka lähedaste sõnul hakkas ta oma sära kaotama. Enese teadmata viis pidev veinitamine naise sügavamale alkoholi lõksu ja õhtusest lõõgastusrituaalist sai hoopis uneprobleemide põhjustaja. Helene jagab oma lugu, kuidas ta sõltuvusest vabanes ja enda elus uue lehekülje keeras.