Eesti majandus- ja kommunikatsiooniminister
Juhan Partsi sõnul ei oleks mõtet keskenduda Nord Streamile uuringuks loa
andmise jaa/ei-küsimusele.
"See ei ole elu ja surma küsimus, uuringuid on tehtud enne ka," ütles Parts Eesti Tööandjate Keskliidu seminaril "Energiasüsteemid Läänemeres - poliitika või äri?".
"Usun, et Eesti valitsusel on piisalt kogemust, et sellistes olukordades käituda," oli minister veendunud.
Partsi sõnul on kõige olulisem küsimus Euroopa Liidu laiem vaatenurk. "Kui räägime, et tegemist on Euroopa Liidule vajaliku projektiga, siis keegi ei kahtle, et ELi energiavajadus kasvab. Iseasi on, kuidas seda rahuldada," ütles Parts, kelle arvates on üllatav, et EL ei ole projekti kohta oma arvamust kujundanud.
"On saavutatud olukord, kus üritatakse ELi lõhestada. Kas ELi nimel saab teha projekti, mis ei võta arvesse ühe ELi riigi huve," arutles Parts.
Inimesena, kes soovib teenida Eesti rahva ja riigi huve, ütles Parts, et projektiga on väga suured probleemid. "Ei tohi tekitada monopole, mille lõksu Euroopa jääks aastakümneteks," lisas minister. "See, et Euroopa Liit vajab kohe gaasi, ei vasta tõele. On olemas gaasitrassid, mis võimaldavad suurendada gaasi transporti Euroopasse, ka on muid projekte," lisas ta.
Ennast mitte keskkonnaeksperdiks tituleeriv Parts ei taipa ka, miks peaks ehitama gaasitrassi maailma saastatumasse merre, kus lisaks keerukatele floora ja fauna olukorrale leidub ka miine nii Esimeset ja Teisest maailmasõjast kui ka Grimmi sõjast. "Enne Balti merre gaasitrassi paigaldamist tuleb kindlaks teha, et kõik muud alternatiivid on välistatud ja me oleme näinud projekti majanduslikku põhjendatust," lisas ta.
Autor: Mariliis Pinn, Agnes Ojala
Seotud lood
Nord Streami asedirektor Dirk von Amelni
sõnul vajab Euroopa rohkem maagaasi, sest see on loodussõbralikum kui kivisüsi
ja tarbimine kasvab. Aastal 2015 tuleb importida 75% gaasi, 2005. aastal
imporditi vaid 59%.
Arvestades Eesti Vabariigi suveräänsust
territoriaalmeres ja riiklikke huvisid Eesti majandusvööndis, otsustas valitsus
tänasel valitsuskabineti nõupidamisel mitte nõustuda loa andmisega Nord Stream
AG uuringutaotlusele.
Endine peaminister Mart Laar on veendunud,
et Eesti peab keelduma gaasijuhtme rajamiseks uuringuloa andmisest.
Reformierakonna ja sotside hinnangul on keeldumine raske, kuni selleks pole
mõjuvaid põhjendusi.
Šveitsi Zugi kantoni äriregistri andmetest
selgub, et Läänemere põhjas Vene-Saksa gaasitoru ehitada plaanivat firmat Nord
Stream kontrollib totaalselt 51 protsendi aktsiate omanik, Vene Gazprom ning
seeläbi Vene riik.
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.