Rootsi teadlased hoiatavad, et võimaliku
linnugripi pandeemia puhul esimese abinõuna kasutatava ravimiga Tamiflu
liialdamine võib kaasa tuua ravimitele allumatute tüvede tekke. Mutandid võivad
sündida kanalisatsioonis, kus Tamiflu ei lagune.
Paljud maailma riigid on varunud Tamiflud, et selle abil panna piir linnugripi H5N1 tüve pandeemiale.
Tamiflu pole siiski gripiravim, see suudab vaid sümptomeid leevendada. Eeskätt oleks ravimist kasu vanadele inimestele, samuti vähendaks Tamiflu haiguspäevade arvu, kirjutas Physorg.
WHO hoiatab üleilmsete epideemiate eestRootsi Umea ülikooli keemik Jerker Fick uuris Tamiflu vastupidavust heitvees. Esiteks tavalises heitvees, teiseks filtreeritud ja keemiliselt töödeldud vees, kolmandaks biopuhastist läbikäinud vees, kus vett puhastatakse mikroobide abil.
Tamiflu aktiivne koostisosa läbis kõik kolm erinevat puhastusfaasi kadudeta, seega saadetakse Tamiflu puhastatud heitveega koos tagasi keskkonda.
Kui Tamiflud kasutatakse suurtes kogustes, tekib oht, et H5N1 viirustüvi suudab end ravimile allumatuks kohandada.
„Kõige tõsisem on oht, et metspartide poolt levitatavad viirused muutuvad ravile allumatuks,” ütles Uppsala ja Kalmari ülikooli nakkushaiguste professor Björn Olsen.
Järgmise sammuna kombineeruksid need linnuviirused inimestel levinud gripiviirustega ning tekkinud uued tüved enam Tamiflule ei alluks.
„Viirusvastaseid ravimeid, näiteks Tamiflud, tuleb kasutada ettevaatlikult ning tõesti vaid siis, kui see on meditsiiniliselt põhjendatud,” hoiatas Olsen. „Vastasel juhul tekib oht pandeemia ajal, mil me ravimeid kõige rohkem vajame, osutuvad nad kasutuks.”
Üks riik, kus Tamifluga ilmselt liialdatakse on Jaapan. 2004-2005. hooaja nakkushaiguste sessioonil haigestus grippi 16 miljoni jaapanlast, neist 6 miljonit võttis Tamiflud.
Doosid, mis Jaapanis keskkonda satuvad, on võrreldavad kogustega, mis satuksid keskkonda gripipandeemia ajal.
Juba on Jaapanis täheldatud, kuidas Tamiflu enam ravimina ei mõju. 2004. aastal tehtud uuringust selgus, et 18 protsenti uuritud Jaapani lapsi kandis viirustüve, mis oli Tamiflu suhtes 300 kuni 100 000 korda resistentsemad.
Seotud lood
Inimesed liiguvad maailmas aina rohkem
ringi. Aastas lendab lennukitega 2,1 miljardit inimest. See kõik võib kaasa tuua
uusi ülemaailmseid epideemiad nagu näiteks aids, SARS või ebola.
Üks suurimaid gripiviirusega seonduvaid
mõistatusi oli: miks levib nakkus peamiselt talvekuudel? Nüüd on vastus
olemas.
Šveitsi ravimitootja Novarits on otsustanud
kulude kärpimiseks koondada ülemaailmselt 2500 töötajat, millega loodab säästa
ligi 17 miljardit krooni, kirjutab Herald Tribune
Maailmas levib linnugripi uus tüvi, mis on
arenenud inimesele nakkavamaks, teatas USA teadlane.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.