Harku valda veega varustava OÜ Strantumi
veevärgi peaspetsialist Vaido Valingi sõnul on radioaktiivne vesi olnud probleem
juba aastakümneid, ometi pole keegi selle probleemiga tegelenud.
„Ma pole konkreetse sotsiaalministeeriumi tellitud uuringuga detailselt kursis, kuid probleemi kui sellisega olen küll. Täna selle lahendamiseks konkreetset ajakava ega plaani pole ning võimalike lahenduste osas pean jääma vastuse võlgu,“ kommenteeris Valing sotsiaalministeeriumi tellitud uuringut, millest selgus, et 14% eestlastest tarbib normidest kõrgema radioaktiivsuse sisaldusega vett.
Radioaktiivsete ainete sisaldus on sotsiaalministeeriumi tellitud uuringu kohaselt põhjavees liiga kõrge, kriitilisimate piirkondadena oli lisaks Viimsi, Saku ja Keila vallale välja toodud ka Harku vald, kes kasutavad just põhjavett.
„Selle probleemiga pole tõsisemalt tegeletud. On teada, et on tegemist põhjavee suure radioaktiivsusega ning ka see, et selle kättesaamine on keeruline ja kulukas protsess,“ märkis Valing.
„Iseenesest need uuringud pole minu teada olnud salastatud ning neile on ka tähelepanu pööratud. Kuid ei saa öelda, et selle teadmisega saaks midagi peale hakata,“ oli Valing nördinud. „Ma ei saa öelda, et sellega tuleks leppida, kuid kiireid ja selgeid muutusi ette näha pole,“ lisas ta.
Valingi sõnul pole omavalitsused ning vee-ettevõtted iseseisvalt võimelised seda probleemi lahendama. Üheks võimaluseks oleks tema sõnul see, et riik paneks oma õla alla. „Sellel peaks olema ühtne suund. Eestis pole siiani selle probleemiga tõsiselt tegeletud, kuigi need näitajad on olnud juba aastakümneid,“ märkis Valing.
Seotud lood
Tallinna Vee laborite juhi Tiit Lauri sõnul
vastab Nõmme, Pirita ning Merivälja vesi normidele ning kasutatavad puhastamise
meetodid aitavad muuhulgas vähendada ka radioaktiivsust.
Riigikogu liige ja roheliste juht Marek
Strandberg arvab, et ennekõike peaksid Eesti põhjaranniku joogivee liiga kõrge
radioaktiivsete ainete sisalduse pärast muretsema ametnikud.
Tallinna Vee laborite juhi Tiit Lauri sõnul
on nende veeproovid kinnitatud tervisekaitsetalituse poolt ning nemad soovitavad
kõigil juua kraanivett ning suitsetamisest loobuda.
Iga seitsmes eestlane tarbib soovitavast
kõrgema radioaktiivsusega vett, mis võib soodustada vähktõve teket.
Rahvamassid, ekstreemsed ilmastikuolud, elektrikatkestus, probleemid tehnikaga, vara lõhkumine, veekogude lähedus ja keelatud esemed – need on vaid mõned näited, millega tuleb arvestada ühe ürituse turvalisuse tagamisel. Iga turvapartner peab kõikvõimalikud stsenaariumid läbi mõtlema, mis võib juhtuda ning mis võib minna valesti. Vahel võib pisieksimus ühe meeldiva koosviibimise hetkega rikkuda.