Tallinna Vee laborite juhi Tiit Lauri sõnul
vastab Nõmme, Pirita ning Merivälja vesi normidele ning kasutatavad puhastamise
meetodid aitavad muuhulgas vähendada ka radioaktiivsust.
Küsimuse peale, kas Tallinna Vee vesi on radioaktiivsetest ainetest 100% puhas, vastas ettevõtte avalike suhete juht Reigo Marosov, et 100% ei saa kindel olla mitte milleski, kuid sellepärast just ongi kehtestatud normid.
„Kuna meie joogivee kontrollikava ning veeproovid on kinnitatud tervisekaitsetalituse poolt, siis julgeme öelda, et vesi on Nõmmel, Pirital ja Meriväljal 100% puhas ning vastab normidele. Kasutatavad puhastusmeetodid - põhjavee aereerimine, filtrid, erinevatest kihtidest pärit vee segamine jne - aitavad muuhulgas vähendada ka radioaktiivsust,“ kommenteeris Lauri sotsiaalministeeriumi tellitud uuringut, kust selgus, et 14% Eesti elanikest tarbib üle normi radioaktiivsuse sisaldusega põhjavett. Tallinna Vee klientidest kasutavad põhjavett Nõmme, Pirita ning Merivälja elanikud.
„Väide, et 10% meie klientidest saab vett põhjaveest, mille radioaktiivsus ületab sotsiaalministeeriumi uuringu kohaselt kehtestatud radioaktiivsuse norme, on vale. Joogivee kvaliteet peab vastama sotsiaalministri 31. juuli 2001 määrusele nr 82 “Joogivee kvaliteedi-ja kontrollnõuded ning analüüsimeetodid”, mis lähtub Eesti Vabariigi veeseadusest ning Euroopa Liidu Joogivee direktiivist 98/83/EÜ,“ täpsustas Lauri.
Tema sõnul võttis 2006. aasta jooksul ISO 17025 nõuetele vastav veelabor veevõrgust ligi kolm tuhat proovi ning mikrobioloogiliste analüüside tulemused vastasid 100%-liselt ja keemilised parameetrid 99,55% ulatuses kehtivatele nõuetele.
„Oleme kursis sotsiaalministeeriumi uuringuga ning teame, et radionukliidide suur sisaldus Kambrium-Vendi põhjavees on looduslik ja iseloomulik kogu veekompleksi levikualale, samuti sellega, et veevõtt Kambriumi-Vendi veekompleksist moodustab umbes 39% summaarsest põhjavee tarbimisest Eestis, mis haarab kogu Lääne-, Põhja-, ja Kirde-Eesti rannikupiirkonna veevarustust,“ lisas Lauri.
Seotud lood
Harku valda veega varustava OÜ Strantumi
veevärgi peaspetsialist Vaido Valingi sõnul on radioaktiivne vesi olnud probleem
juba aastakümneid, ometi pole keegi selle probleemiga tegelenud.
Tallinna Vee laborite juhi Tiit Lauri sõnul
on nende veeproovid kinnitatud tervisekaitsetalituse poolt ning nemad soovitavad
kõigil juua kraanivett ning suitsetamisest loobuda.
Iga seitsmes eestlane tarbib soovitavast
kõrgema radioaktiivsusega vett, mis võib soodustada vähktõve teket.
Eesti maksumaksjate liidu juhatuse esimees
Lasse Lehis ja riigikogu liige Jüri Ratas kinnitasid, et nemad joovad
kraanivett ning hirmu radioaktiivse vee ees ei tunne.
Igal aastal saab mitukümmend tuleõnnetust alguse hooletust tuletööst. Kõige sagedamini tuleb seda ette ehitusobjektidel ja töökodades – keevitustööde käigus ei märka inimene enda ümber materjali, mis võib kiirelt süttida. Tuletööde tegemisel on teadmatus suur ja nõudeid eiratakse, kuigi paljudele ettevõtetele on koolitus kohustuslik.