Tallinna Vee laborite juhi Tiit Lauri sõnul
on nende veeproovid kinnitatud tervisekaitsetalituse poolt ning nemad soovitavad
kõigil juua kraanivett ning suitsetamisest loobuda.
2006. aasta jooksul võttis ISO 17025 nõuetele vastav veelabor veevõrgust ligi kolm tuhat proovi ning mikrobioloogiliste analüüside tulemused vastasid 100%-liselt ja keemilised parameetrid 99,55% ulatuses kehtivatele nõuetele.
"Olukorras, kus juhtivad teadlased pole antud teemat veel piisava põhjalikkusega käsitlenud, ei soovi Tallinna Vesi spekuleerida, kas kambrium-vendi kihist pärit põhjavesi, heitgaaside sissehingamine või veel midagi muud tekitavad vähki. Tartu Ülikooli Tehnoloogiainstituudi direktor Erik Puura tõi eilses Äripäevas välja, et suitsetava meesterahva risk haigestuda kopsuvähki suitsetamise tagajärjel on 17000 korda suurem kui risk haigestuda vähki juues vett, mis annab efektiivdoosi 0.2 mSv. Kuna meie vesi on Tervisekaitse poolt heakskiidu pälvinud, siis soovitame kõigil juua kraanivett ja suitsetamisest loobuda," kommenteeris Lauri.
"Joogivee nõuetele vastavuse tagamiseks kasutab Tallinna Vesi erinevaid põhjavee puhastamise meetodeid, mis lisaks muule vähendavad ka oluliselt radionukliidide taset. Põhjavee puurkaev-pumplatesse on liigse raua ja mangaani eraldamiseks paigaldatud filtrid. Põhjavee aereerimisel raua ja mangaani ühendid oksüdeeruvad ja raskel lahustuvad hüdroksiidid eemaldatakse survefiltrite abil. Survefiltrites toimub toor-põhjavee aeratsioon ja filtreerimine, kemikaale ei kasutata. Veekvaliteedi parandamiseks kasutatakse ka kahe põhjaveekihi vee segamist," lisas Lauri.
Seotud lood
Harku valda veega varustava OÜ Strantumi
veevärgi peaspetsialist Vaido Valingi sõnul on radioaktiivne vesi olnud probleem
juba aastakümneid, ometi pole keegi selle probleemiga tegelenud.
Linnapea Edgar Savisaar, AS Tallinna Vesi
juhatuse esimees Roch Chéroux ning suurinvestor United Utilities esindaja Bob
Gallienne allkirjastasid reedel 30. novembril Tallinna Raekojas AS Tallinna
Vesi teenuslepingu aastani 2020.
Iga seitsmes eestlane tarbib soovitavast
kõrgema radioaktiivsusega vett, mis võib soodustada vähktõve teket.
Tallinna Vee laborite juhi Tiit Lauri sõnul
vastab Nõmme, Pirita ning Merivälja vesi normidele ning kasutatavad puhastamise
meetodid aitavad muuhulgas vähendada ka radioaktiivsust.
Igal aastal saab mitukümmend tuleõnnetust alguse hooletust tuletööst. Kõige sagedamini tuleb seda ette ehitusobjektidel ja töökodades – keevitustööde käigus ei märka inimene enda ümber materjali, mis võib kiirelt süttida. Tuletööde tegemisel on teadmatus suur ja nõudeid eiratakse, kuigi paljudele ettevõtetele on koolitus kohustuslik.