Äripäev on nüüd küll ühe paraja ämbriga
maha saanud, kirjutab Tarkinvestor.ee asutaja Kristjan Lepik oma
blogis.
„D-päev kummitab. Eestil on palju sarnasusi devalveerimise eelse Rootsi ja Soomega. Võiks võrrelda ka kodusõjaeelse Botswanaga, ühiseid jooni leiab kindlasti päris palju,” kirjutab Lepik.
Lepiku sõnul ei näe ta praegu mingit võimalust krooni devalveerimiseks aasta jooksul. „Miks peaks sellest siis praegu jahuma? Võib ju ka väga laialt arutleda teemal, kas meteoriit kukub Toompeale ja kindlasti leiaks välismaalt mingeid vellekesi, kes seda väga tõenäoliseks peavad. Ajakirjandus missugune,” arutleb ta.
Äripäev peaks arvestama sellega, et kuigi antud teema momendil "müüb hästi", siis kui näiteks kahe aasta pärast ongi oluliselt kasvanud devalveerimise tõenäosus, ei kuula nende juttu sel teemal enam keegi, lisas Lepik.
Ta rõhutab, et väga oluline nüanss on see, et kui sellises toonis mustal taustal kirjutada sellest, kuidas devalveerimine on tõenäoliselt ukse ees, siis ehmatab see igal juhul inimesed ära.
„Oletame näiteks, et Koplis üks narkomaan torkab teist süstlaga. Ja lehed hakkaks kirjutama: "HIV-narkomaanid torgivad Tallinnas süstaldega inimesi! Püsige kodus! Ärge väljas käige!", "Järjekordset narkomaani nähti süstlaga! Surm liigub linnas!". Mis diskussiooni sa sellisele jutule vastu paned? Inimesed on hirmul igal juhul. Mu meelest selline kajastus näitab lihtsalt vastutustunde puudumist Eesti suhtes,” tõi ta näite.
Seotud lood
Mainori Kõrgkooli Ärijuhtimise Instituudi
direktor ja Eesti Panga nõukogu esimehe kandidaat Andres Arrak toob krooni
võimaliku devalveerimise puhul välja kolm olulist aspekti.
Küsimused Eesti krooni devalveerimise
võimalikkusest on sattunud kohalike arvamusliidrite põlu alla. Sarnane oli ka
enne devalveerimist suhtumine Rootsis.
Kahjuks ei pea paika Eestis levinud jutt,
justkui oleks kõik kroonid tagatud eurodega.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.