Elioni personalidirektori Irene Metsise
sõnul on toimiva palgasüsteemi loomine keeruline ja ka Elion on teinud palju
vigu oma palgapoliitikas.
Ühe palgasüsteemi kitsakohana tõi ta välja selle, et need, kes on tublid pole alati parima sisstulekuga. Seda püüab Elion praegu parandada tulemustasudega, sest põhipalga süsteem kipub olema jäik ja kompetentsist sõltumatu.
„Elion pole parimate palgamaksjate seas. Samas meil pole keeruline tööjõudu leida. Läheneme igale töötajale personaalselt, mängime soodustustele, arvestame ka töötulemusi. Me pole palgaralliga kaasa läinud. Elioni töötajad peavad arvestama, et igal aastal neil ei pruugi palk tõusta. Aga kui palka tõstetakse siis vähemalt 15% korraga,” rääkis Metsis Äripäeva seminaril "Millist palka maksta aastal 2008?".
Metsise sõnul tunnetab inimene palgatõusu, kui see on üle 15%. „Alla selle on mõttetu pakkuda. Kui inimese palka tahetakse tõsta 1000 krooni võrra, siis see pigem solvab inimest, kuigi personaliosakond leiab, et see piisav palgatõus,” selgitas Metsis palgatõusu põhimõtteid Elionis.
Metsise sõnul on palk eelkõige hügieenifilter, mis võimaldab hoida elustiili. Metsis märkis, et alati on 30%inimesi, kes pakutava palgatasemega rahul ei ole ja see on normaalne. „Selliste inimeste puhul näen võtit juhtides. Kui juht tegeleb inimestega, võtab see emotsioonid maha,” selgitas ta.
Personalijuhi sõnul soodustused Eestis palgast oluliselt madalamalt hinnatud, eestlane eelistab ikka raha.
Metsise sõnul pole nende töötajate palkade puhul vahet, kus Eesti osas inimene töötab. „Palgavahed tulevad sisse tulemustest, regionaalselt me vahet ei tee,” selgitas ta.
Metsise sõnul kaotab teatud palgatasemest palga tõstmine töötaja jaoks motiveeriva mõju. Motivatsiooni suurendamisel on tähtsaimaks komponendiks mitte suur töötasu, vaid selged eesmärgid ja nende eest makstav õiglane tasu.
Metsis tuletas meelde, et palk on inimese erinevatel eluetappidel ja situatsioonides erineva tähendusega. „Tean spetsialiste, kes on vastu võtnud töökoha, kus nende palk on eelmise ametikoha palgast paarkümmend tuhat krooni väiksem,” tõi ta näite.
Elionis töötab kokku 1367 inimest. Igal aastal tõstetakse palka vastavalt palgaturu ja äritegevuse muutustele keskmiselt 600 töötajal. Üle ettevõtte on tulemustest sõltuvate tasustamispõhimõtetega haaratud ca 1000 töötajat.
Seotud lood
Teedeehitusfirma Talter juhi Sven Pertensi
sõnul tõusevad ka järgmisel aastal töötajate palgad ja tööjõupuudus oluliselt
veel ei vähene.
PW Partnersi tegevjuht Peeter Võrgu sõnul
on aeg sektorist lahkuda siis, kui taksojuhid räägivad börsist ja ostavad
kinnisvara.
A-Selver ASi juhataja Ain Taube ei julge
prognoosida kardinaalseid muutusi järgmisel aastal tööturul.
Rail Balticu Ülemiste terminali ehitustööd käivad: mitmed töövõtjad on juba kaasatud ja õige pea kuulutatakse välja veel neli hanget. Peagi alustatakse jalakäijate rõõmuks ka T1st Ülemiste Keskuseni viiva tunneli ehitamisega.