Hiiglaslikud päikesepaneelid, mis
tiirleksid Maa lähiorbiidil on teadlaste järgmine idee, kuidas Maal peagi
kättejõudvat energiapuudust leevendada.
Idee on nii lennukas, et praegune suurim inimkätega loodud kosmoseobjekt – rahvusvaheline kosmosejaam näiks selle kõrval tibatillukesena.
Päikesetorniks nimetatud kava on hetkel töös Euroopa, Jaapani ja USA teadlaste käes. Sellise maavälise päikesejaama eelised on selged: kosmoses tiirleva jaamani jõuavad päikesekiired otse ning pilviseid ilmu ei tule kunagi ette, kirjutas BBC.
Raskem küsimus on aga see, kuidas jaam valmis ehitada ning kuidas kosmoses toodetud elekter taevast maha tuua. Sellise jaama ehitamist on võrreldud mahult Egiptuse püramiidide ehitamisega. Selleks on vaja tervet rakettide armeed, mis toimetaksid kosmosesse jaama ehituseks vajalikke osi. Sajad raketid peaksid käima pidevalt, ei piisa sellest, kui kanderakett väljub iga nädal või paari kuu tagant.
Pentagoni tellimusel tehtud uuringust järeldus, et kosmoses asuv päikesejaam on peagi tehnoloogiliselt teostatav ning robotite abil on võimalik tulevikus suuri konstruktsioone kosmoses ehitada ohutumalt ning kiiremini.
USA kosmoseagentuuris NASA on juba alanud tööd süstikutüübi kallal, mis võimaldaks langetada oluliselt kosmosetranspordi hindu. Praegu maksab üks süstikustart umbes pool miljardit dollarit.
Leopold Summerer Euroopa kosmoseagentuurist usub, et kosmoses päikeseenergia tootmine võib saada võimalikuks juba 20 aasta pärast. Kuid tema sõnul on selle eelduseks rahvusvaheline koostöö, nagu seda on tehtud rahvusvahelises kosmosejaamas.
Inglise-Prantsuse kosmoseprojektidega tegeleva firma EADS Astrium esindaja Rober Lainway sõnul on võimalik, et ka erafirmad löövad projektis kaasa, kuid esimesed sammud peavad tegema siiski riikide valitsused.
Tema sõnul on sellest ideest kunagi tulevikus saanud reaalsus. „Tuleb arendada tehnoloogiaid, mis võimaldab toota odavamaid päikesepaneele, lennutada neid kosmosesse ning leida viis, kuidas energiat mikrolainete või laserkiirte abil tagasi Maale saata,” ütles ta. „Kõik see on tehniliselt teostatav. Küsimus on rahas.”
Seotud lood
Jaapani ettevõttel õnnestus luua
päikesepaneel, mille tootmiskulud on senistest ligi poole võrra madalamad.
Päikeseenergiat elektrivooluks muutvad ränielemendid on ümara kujuga, igaüks
heksagonaalselt paigutatud peeglitega kambrikeses, kirjutas Technology
Review.
Vaid päikeseenergiat kasutav majapidamine
on soodsa kliimaga piirkondades tavaliseks nähtuseks saamas, kuid nüüd on
Austraalia põhjaosas paiknev Cloncurry linnake otsustanud ehitada
päikeseelektrijaama, mis annaks energiat tervele linnale.
Solar Impulse on projekt, mida arendatakse
eesmärgiga sooritada vaid päikeseenergiat kasutava lennukiga reis ümber maakera.
Lennureis plaanitakse ette võtta aastal 2011. Enne seda ootab seiklejaid veel
testlend üle Atlandi ookeani.
USA kosmoseühingu National Space Society
emeriitprofessor Ben Bova pakkus hiljuti välja uskumatuna kõlava lahenduse
maailma energiakriisile. Selle asemel, et paigutada päikesepaneelid
majakatustele, soovitab ta need saata kosmosesse, kus päike pidevalt
paistab.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.