Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Austraalia linn saab kogu energia Päikeselt.
Vaid päikeseenergiat kasutav majapidamine
on soodsa kliimaga piirkondades tavaliseks nähtuseks saamas, kuid nüüd on
Austraalia põhjaosas paiknev Cloncurry linnake otsustanud ehitada
päikeseelektrijaama, mis annaks energiat tervele linnale.
Energiat on võimalik toota ka pilves ilmaga, sest päikeseenergia salvestatakse grafiitplokkidesse, mis hiljem soojuse tagasi annavad. Tekkinud soojusega aurustatakse vesi, mis paneb käima turbiinid. Soojust kogutakse 8000 peegli abil, mis peegeldavad energia 18-meetriste postide otsa paigutatud kollektoriteni. Jaama võimsuseks on 10 megavatti, aastas toodab ta 30 miljonit kilovatt-tundi energiat. Jaama disain on uuenduslik grafiitplokkide poolest, mille asemel on varem kasutatud soola.
Elektrijaam peaks tööd alustama 2010. aastal. Projekti kogumaksumuseks on 285 miljonit krooni, millest 64 katab Austraalia valitsus. Jaama elueaks planeeritakse 25 aastat.
Cloncurry pole sellise projekti jaoks valitud juhuslikult, sest tegemist on ühe Austraalia kõige palavama ja päikesepaistelisema kohaga. Linnas elab 2900 inimest.
USA presidendivalimiste tagajärjel võivad käesoleva aasta viimased kuud osutudaaktsiaturgudel investoritele muutlikuks. Freedom24 analüütikud hindavad, kuidas võiksKamala Harrise võit ja tema administratsiooni otsused puhta energia-, regulatiivsejärelevalve-, eluasemetoetuste- ja kanepitööstuse osas mõjutada aktsiaturge.