Vaid päikeseenergiat kasutav majapidamine
on soodsa kliimaga piirkondades tavaliseks nähtuseks saamas, kuid nüüd on
Austraalia põhjaosas paiknev Cloncurry linnake otsustanud ehitada
päikeseelektrijaama, mis annaks energiat tervele linnale.
Energiat on võimalik toota ka pilves ilmaga, sest päikeseenergia salvestatakse grafiitplokkidesse, mis hiljem soojuse tagasi annavad. Tekkinud soojusega aurustatakse vesi, mis paneb käima turbiinid. Soojust kogutakse 8000 peegli abil, mis peegeldavad energia 18-meetriste postide otsa paigutatud kollektoriteni. Jaama võimsuseks on 10 megavatti, aastas toodab ta 30 miljonit kilovatt-tundi energiat. Jaama disain on uuenduslik grafiitplokkide poolest, mille asemel on varem kasutatud soola.
Elektrijaam peaks tööd alustama 2010. aastal. Projekti kogumaksumuseks on 285 miljonit krooni, millest 64 katab Austraalia valitsus. Jaama elueaks planeeritakse 25 aastat.
Cloncurry pole sellise projekti jaoks valitud juhuslikult, sest tegemist on ühe Austraalia kõige palavama ja päikesepaistelisema kohaga. Linnas elab 2900 inimest.
Seotud lood
Hiiglaslikud päikesepaneelid, mis
tiirleksid Maa lähiorbiidil on teadlaste järgmine idee, kuidas Maal peagi
kättejõudvat energiapuudust leevendada.
Arizona osariiki USAs plaanitakse ehitada
maailma suurim päikeseelektrijaam, mis hakkab elektrit tootma kuni 70 000
majapidamisele.
Aleksandr Kostin ja Sergei Astafjev, Placet Group OÜ (
laen.ee,
smsraha.ee) asutajad, on võtnud endale sihiks arendada ja edendada Eesti jalgpalli ja futsali ehk saalijalgpalli nii Tallinnas kui ka Ida-Virumaal. Nende juhitav MTÜ PG Sport on tuntud oma pühendumuse ja panuse poolest Eesti spordi edendamises, pakkudes uusi võimalusi noortele talentidele ja aidates kaasa spordi kultuuri arengule.