Craig Venter sai maailmakuulsaks, kui
juhtis töörühma, millel õnnestus üles kirjeldada kogu inimese genoom. Venter
pole aga loorberitele puhkama jäänud, vaid on võtnud käsile veelgi suuremat
väljakutset esitava projekti – ehitada ise elementaarosakestest üles terviklik
genoom ning luua esimesed tehisorganismid.
Tema projekti edenemisest on Novaator lähemalt kirjutanud artiklis
Tehiselu saab teoks. Siiani on Venteril õnnestunud luua tehislik kromosoom, mille siirdamisel bakterirakku peaks see organismi juhtimise üle võtma. Edaspidi toodetaks kõike raku toimimiseks vajalikku uue genoomi pealt, nii olekski tegemist esimese tehisliku eluvormiga.
Üheks raskemaks sammuks sellise organismi loomisel on terve genoomi ülesehitamine DNA elementaarosakestest ehk monomeeridest. Veel väga hiljuti suutsid teadlased sünteesida vaid väga lühikesi DNA-juppe. Kui õnnestuski sünteesida mõni pikem jupp, polnud teadlased üldse kindlad, et välja tuli just see järjestus, mida nad sünteesida tahtsid – sisse lipsas palju vigu. Venteri töörühm on aga üks neist, kes üritavad välja töötada täpsemat meetodit pikkade DNA-ahelate sünteesimiseks.
Venter loodab esimese sünteetilise organismi valmis saada lähikuudel. Tegemist ei oleks mingisuguse Frankensteiniga, vaid silmale nähtamatu bakterilaadse olendiga, kelle elu kestab ehk vaid hetke kuskil laboratooriumikolvis.
Venteri jaoks tähistaks see aga geenitehnoloogia uue ajastu koidikut. Praegu muudavad teadlased mikroobe, lisades neile paar geeni, mille tulemusena hakkavad näiteks bakterid tootma ravimit või muud vajalikku ainet. Venter aga usub, et minimaalse genoomiga tehislik organism on kui raamistik, millele saab edaspidi geene lisada ja panna see tootma ükskõik millist vajalikku ainet või läbi viima vajalikke protsesse, näiteks saasteainete lagundamist.
Venteri projekt on maailmas ainulaadne – mitte keegi teine pole ette võtnud nii pikaajalist, kallist ning keerulist projekti. Ilmselt on Venter sellise projekti läbiviimiseks teistest teadlastest paremas seisus, sest juhib ise oma biotehnoloogiafirmat ega pea muretsema sponsorite ja ülemuste pärast, kes kannatamatult projekti tulemusi ja rahalist kasu ootavad. Venter on iseenda peremees ning lisaks töötavad tema heaks sajad teadlased. Seega võime ilmselt peagi lugeda uudist esimese tehisliku eluvormi valmimisest just Venteri töörühmas.
Seotud lood
Malaisia Sarawaki osariigi valitsus eraldas
katse jaoks Kalimantani saarel umbes 4900 ruutkilomeetrise ala (pisut enam kui
kümnendik Eestist), millele istutatakse kiiresti kasvavat ja paberitööstuses
kasutatavat akaatsiat.
Craig J Venteri instituut teatas esimese
sünteetilise genoomi loomisest. Loodud DNA tehismolekul on Venteri sõnul suurim
defineeritud struktuuriga inimese poolt loodud molekul.
Kes ookeanides elavad? Sellele petlikult
lihtsale küsimusele vastuse leidmiseks alustati 2000. aastal 650 miljoni
dollarilise eelarvega projekti.
Teadlased suudavad küll loodust enda tahte
järgi kujundada, kuid keegi ei oska öelda, millised võivad olla
tagajärjed.
Maksude koosseis muutub veel ja maksumäärad lähevad kõrgemaks – selle peale võib mürki võtta, arvab raamatupidamisbüroo Vesiir asutaja ja juht Enno Lepvalts.