Jahtuv kinnisvaraturg on oma mõju avaldamas
ka lao- ja tootmispindade sektorile.
Praegu võib juba tõdeda, et majanduskasvu pidurdumine on ettevõtjatele mõju avaldamas ja jõulisi arenguplaane enam ei peeta, pigem valmistutakse raskete aegade vastu, kirjutavad Äripäevas ERI Kinnisvara ärikinnisvara osakonna müügijuht Rein Ruusmann ja hindamisosakonna juht Andres Teder.
Ka pankade konservatiivsem laenupoliitika on lao- ja tootmispindade turule rahustavalt mõjunud.
Huvi uute ja ka kasutuses olnud lao- ja tootmispindade vastu on küll olemas, kuid selgelt on tuntav üüri- või ostuotsuste põhjalik kaalumine ja nendega viivitamine või sootuks edasilükkamine.
Enim on see mõjutamas äri- ja tootmismaade tehinguid, kus enam nii kergekäeliselt riske ei võeta ning kahtluse korral pigem loobutakse tehingust.
Nii ostu- kui ka üürihuviliste seas domineerivad peamiselt kohalikud ettevõtted.
Kui varasematel aastatel oli valdav trend uus tootmispind osta või ise ehitada, siis viimasel ajal on kasvanud valmidus uus pind üürida.
Tallinna lähiümbruse tehnoparkides on ehituseks sobivaid maatükke pakkumises juba piisavalt.
Sealhulgas on paljud ettevõtted, mis paar-kolm aastat tagasi ehitasid endale uued hooned, valmis oma kinnisvara müüma institutsionaalsetele investoritele ja jääma üürnikuks, vabastades niiviisi vahendid põhitegevusse suunamiseks.
Endiselt on olulised tehnovõrkude võimsus, logistika ja tööjõu kättesaadavus.
Kas ja kuivõrd uus situatsioon turul toob kaasa müügihindade languse, näitab tulevik.
Üürihinnad ilmselt oluliselt veel ei muutu, kuna varasem üürihindade tõus polnud nii suur kui müügihindade puhul ja uusi väljaüürimiseks mõeldud laohooneid liiga palju juurde ei ehitatud.
Probleemsemateks kujunevad arendusprojektid, kus on pakkumisel üle ühe hektari suuruse pinnaga äri- ja tootmismaad ning suure pinnaga loa- ja tootmishooned, kuna nõudlus suurte lao- ja tootmismahtude vastu väheneb. 2008. aastal on nõudlus väiksematele, 2500-5000 m2 suurustele äri- ja tootmismaa kruntidele, millele saaks ehitada kuni 1000 m2 suuruse hoone.
Seotud lood
Tallinna Linnaplaneerimise ameti
spetsialistide läinud aasta töökoormuses kinnisvaraturu langus ei peegeldunud,
teatas Tallinna pressiteenistus täna hommikul.
Kinnisvarakrahhi Visuaali (KVKV) andmetel
on kinnisvaraturg eituse faasis, toimunud pole isegi mitte väikest tõusu
ning hinnalangus läheb pikal sammul aina edasi.
1Partner Kinnisvara kinnisvarakonsultant
Ville Värk kirjutas Äripäeva lisas Oma Maja, millised saavad olema alanud aasta
muutused kinnisvaraturul Tallinnas ja selle lähiümbruses ning, et esimene
poolaasta on peamiselt vaheetapp näitamaks hindade stabiliseerumist.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.