Arizona osariiki USAs plaanitakse ehitada
maailma suurim päikeseelektrijaam, mis hakkab elektrit tootma kuni 70 000
majapidamisele.
Ühe miljardi dollariline projekt näeb ette paraboolsete päikeseenergiat koguvate peeglite rajamise. Kogutud energia fokuseeritakse peeglite abil energiakogujatele. Kogutud soojust kasutatakse kuuma veeauru tootmiseks, millega pannakse käima turbiinid, kirjutas US News.
Päikeseelektrijaam hakkab asuma kõrbes umbes saja kilomeetri kaugusel Phoenixist. Elektrijaama nimeks saab Solana (hispaania keeles päikeseline koht). Jaama projekteerib ja ehitab Hispaania ettevõte Abengoa. Solana võimsuseks on plaanitud 280 megavatti.
Solana tööpõhimõte erineb oluliselt laiemalt tuntud päikesepaneelidest. Seal ei kasutata kallist räni, mille abil saab päikeseenergiast otse elektrienergiat toota. Selle asemel kogutakse energia paraboolsete peeglite abil kokku ning kuumutatakse soola, mis sulab ning annab energia üle veele. Sool on vajalik energia osaliseks salvestamiseks. Nii saab elektrit toota ka siis, kui Päike on juba loojunud.
Oluline teema päikeseenergia juures on toodetud elektrienergia hind. „Solanas toodetud kilovatt-tund peaks maksma 0,12–0,14 dollarit, mis on umbes 20 protsenti kallim kui meie teistes tuumakütuse, maagaasi ja kivisöega töötavais elektrijaamades toodetud elektrienergia hind,” ütles jaama tulevane omanik Arizona Public Service.
Esialgu võib see tunduda kallis, kuid kütus ehk päikeseenergia on tasuta. Maagaas võib aga tulevikus oluliselt kallineda või määratakse kivisöe kasutamise eest kõrgemad saastetasud. Seega on see jaam vajalik riskide hajutamiseks ning võib tulevikus osutuda odavaimaks ettevõtte käsutuses olevaks elektritootmisviisiks.
Seotud lood
Hiljuti läbi viidud uurimus kinnitab, et
isegi kui arvestada kogu päikesepaneelide tootmisega seotud energiakuluga, aitab
nende abil toodetud energia fossiilsete kütuste põletamisega võrreldes vähendada
kasvuhoonegaaside emissiooni üle 90 protsendi, kirjutas Scientific American.
Ta ennustas ette Nõukogude Liidu
lagunemist. Ta ennustas ette interneti plahvatuslikku levikut ja juhtmeta
internetti. Nüüd ennustab futurist ja leiutaja Ray Kurzweil, et 20 aasta pärast
katab päikeselt pärit energia kogu maailma energiavajaduse.
Vaid päikeseenergiat kasutav majapidamine
on soodsa kliimaga piirkondades tavaliseks nähtuseks saamas, kuid nüüd on
Austraalia põhjaosas paiknev Cloncurry linnake otsustanud ehitada
päikeseelektrijaama, mis annaks energiat tervele linnale.
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.