Praegu autot müües võib sattuda pakkumise
peale, kus keegi soovib auto osta järelmaksuga. Omavaheline leping ja ettemaksu
tasumine ei garanteeri, et kogu summa üle kantakse.
Autode müügi madalseisus panevad sellised pakkumised inimesi ka mõtlema. Palju on aga juhtumeid, kus autoostja pärast sissemaksu tegemist koos autoga kaob ja endale ise volitusi kirjutades sellega rahulikult ringi sõidab, kirjutas Äripäev.
Põhja Politseiprefektuuri pressiesindaja Taavi Kullerkupu sõnul tehakse ka neile palju avaldusi selle kohta, et ostja on autoga kadunud. Küll aga ei saa politsei selles aidata: "Üldjuhul on järelmaksulepingu näol tegemist tsiviilõigusliku suhtega ning kui üks osapool lepingutingimusi rikub, siis saab oma õiguste kaitseks pöörduda kohtu poole."
Laekunud avaldusi kontrollitakse ning nendele lähenetakse individuaalselt ja selgitatakse välja juhtunu täpsemad asjaolud. Kuid kui juhtumis ei esine kuriteo tunnuseid, siis ei ole alust kriminaalmenetlust alustada.
Politsei soovitab selliste lepingute sõlmimisel eelnevalt kontrollida, kellega täpselt tegemist on ja veenduda lepingupartneri usaldusväärsuses.
Kullerkupu selgitusel asub politsei tegevusse siis, kui selliselt soetatud autot asutakse edasi müüma või on ühe inimese kontol juba mitmeid selliseid kelmusi.
Omavahelise kokkuleppe saamiseks tuuakse põhjuseks, et vana maksmata arve tõttu ei saa inimene liisingut.
SEB Liisingu Sõidukiliisingu grupi juht Sten Argos nentis, et kui inimene liisingut ei saa, siis ei tasuks talle ka isiklikku järelmaksu anda.
"Kui on tegemist ostjaga, kes ei saa liisingut, kuna tal on makseraskusi või tema krediidiinfo ajaloos leidub usaldusväärsust vähendavaid tegureid, tekib ka auto müüjal sekeldusi rahade kättesaamisega," täpsustas Argos.
Oht on ka suurem, kui tehingupoolteks on kaks eraisikut ning toimub omavaheline osaline müügisumma tasumine.
Suure tõenäosusega saab müüja müügisumma kätte pika viivitusega, või jääb mingi osa müügisummast üldse saamata.
Samad ohud varitsevad ka autot ostes. Nimelt on moodi läinud, et tasutakse auto eest küsitav tasu ja tehakse ostu-müügi leping, millega siis ostja järgmisel päeval autoregistrikeskusesse autot oma nimele kirjutama läheb.
Ent autol võib peal olla piirang, mis ei lase omanikku ümber registreerida.
Müüjaga pole samuti võimalik enam kontakti saada ning ongi inimene autoga, mille eest on makstud, kuid see ikkagi pole tema oma. ARKi avalike suhete osakonna juhataja Timo Vijari sõnul saab aga sellist situatsiooni ennetada, helistades ARKi infotelefonile. Sõiduki piirangute teadasaamiseks tuleb teenindajale öelda soovitud sõiduki registreerimisnumber.
Varem sai sama infot ka SMS-päringu teel, kuid lähiajal on plaanis see asendada tasuta infopäringuga ARKi kodulehe kaudu.
Seotud lood
Exclusive Invest OÜ juhataja Uwer Usai
sõnul sai auto tagatisel laenu andma hakatud, kuna talt küsiti pidevalt laenu.
Neljandik laenu tagatiseks jäätud autodest peab aga firma
realiseerima.
Navalis Group on tuntud ettevõte, mis on tegutsenud laevaehituse, laevaremondi ja avamere ehituste valdkonnas juba üle 23 aasta. Navalis Group-i koosseisu kuulub mitu ettevõtet, mis töötavad edukalt ja tulemuslikult laevatehastes Eestis, Leedus, Soomes, Saksamaal ja Hollandis. 2024. aasta oli Navalis Group-i jaoks väga oluline, aidates kaasa ettevõtte arengule ja positsioonide tugevdamisele turul. Ettevõte näitas dünaamilist arengut, tuues turule uusi teenuseid, tugevdades rahvusvahelist koostööd ja täiustades siseprotsesse.