Eesti Ametiühingute Keskliit (EAKL) peab
ebaõiglaseks ja ebaeetiliseks olukorda, kus riigikogu liikmete töötasu on
neljakordne keskmine palk, samas kui tuhandete riigiteenistujate töötasu jääb
tunduvalt väiksemaks keskmisest brutopalgast.
EAKL taunib valitsuse ja riigikogu liikmete pidurdamatut palgatõusu. Samas on nad jätkuvalt seisukohal, et tunduvalt on vaja tõsta madalapalgaliste riigitöötajate ametipalku.
Seni on riigisektoris palgad tõusnud eelkõige neil, kes lisaks niigi suhteliselt kõrgele personaalpalgale saavad mitmesuguseid lisatasusid. N-ö reatöötajate enamus on sunnitud leppima üksnes astmepalgaga, mis püsivad visalt allpool riigi keskmist palgataset.
"Olukorras, kus järg peaks olema jõudnud ka tavalise teenistuja palgatõusuni, on häbematus rääkida riigitöötajate palkade külmutamisest. Seda enam, et külmutamine ei puuduta valitsejaid, kelle palgad tõusevad automaatselt igal aastal koos statistilise keskmise palgaga," sõnas EAKLi juht Harri Taliga.
EAKL valmistab ette riigitöötajate 2009. aasta palganõuet läbirääkimisteks valitsusega.
Seotud lood
Tööandjad nõuavad riigiametnike palkade
külmutamist juba sellel aastal.
Kalandus on selle aasta neljandas kvartalis
palgaedetabeli lõpuosast kõrgemale tõusnud, lausa üle Eesti keskmise
palga, uuena on viimase viie seas aga koha sisse võtnud kaubandussektor.
Kui 2015. aastal tuli Spotifys lauale idee Discover Weekly funktsiooni loomiseks, ei olnud ettevõtte asutaja sellest eriti vaimustuses. Sellele vaatamata oli töötajatel piisavalt autonoomsust funktsiooni edasi arendada, luues seeläbi ülipopulaarse toote. CVKeskus.ee uuris Eesti tippjuhtidelt Kai Realolt ja Toomas Tamsarelt, kuidas mõjutab juhtimiskultuur töötajate lojaalsust ja tööandja ihaldusväärsust.