Hirm robotite ees on vähemalt sama vana kui
robot ise. Inimese ja roboti sümbioosidest või inimeste vastu mässu tõstnud
robotitest on kirjutatud tuhandeid raamatuid ning tehtud palju filme.
Üsna igav ja äraleierdatud idee, kas pole? Pärast kõiki neid aastakümneid, vaadake ringi: kui palju intelligentseid roboteid te näete? Reaalsus on, et neid lihtsalt ei ole ning nende tulek näib olevat sama kaugel kui termotuumaenergia – pidevalt viiskümmend aastat alates praegusest. Seetõttu on ka hirm inimese vastu tegutsevatest robotitest aastakümnetega väiksemaks jäänud ning asendunud aktuaalsemate teemadega.
Sellele vaatamata ei ole paljud teadlased intelligentse roboti ideed maha matnud. Carnegie Mellon ülikooli robootikaosakonna rajaja Hans Moravec usub, et 2040. aastaks võistlevad masinad inimestega intelligentsuses ning ehk isegi teadvuses. Edasi muutuvad nad aga juba selgelt inimesest paremaks.
Moraveci sõnul sulanduvad inimene ja robot seejärel üheks postbioloogiliseks olendiks. Ka Massachusettsi tehnoloogiainstituudi tehisintelligentsi ekspert Marvin Minsky jagab sarnaseid seisukohti – inimeste aju seotakse arvuti mällu talletatud andmete ning nende kiire töötlemise võimekusega. Kas lugeda seda inimkonna lõpuks või evolutsiooni järgmiseks astmeks, on juba suuresti tõlgendamise küsimus.
Minsky visioon meenutab pisut 1980. aastate lõpu kära virtuaalreaalsuse ümber. Meedias kirjutati, et tegemist on elektroonilise LSD-ga. Et arvutid neelavad inimese endasse ega lase enam lahti. Sotsioloogid hoiatasid, et kultuur ning ehk isegi kogu inimkond on hävimisohus.
Tagantjärele tundub see kõik muidugi ülepaisutatud ning idee sellest, et robotid võiksid kunagi inimese hävitada, võibki jääda vaid fantaasiaks. Ning isegi siis, kui selline oht on olemas, kulub selle realiseerumiseni ikkagi kümneid aastaid.
Seotud lood
Kümme enimloetud lugu Novaatoris sel
nädalal:
Vernor Vinge, mees, kes on tehisintellekti
võimuletulekut ennustanud juba 1980ndatest aastatest peale hoiatab
Computerworldile antud intervjuus riskide eest, mida peidab endas elektrooniline
superintelligents.
Teadlased on mures autonoomsete
iseotsustavate robotite aina laiema kasutamise üle, muuhulgas on juba praegu
robotid kasutuses ka sõjanduses.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.