Mai alguses Venemaal lõppenud
põhitoiduainete hinnapiirang võib lähiajal viia uuele inflatsioonihüppele, see
omakorda uutele riiklikele turupiirangutele ning rohuks võiks selle asemel olla
toidutalongid vaestele, leidsid eile nii tootja- kui tarbijaorganisatsioonide
juhid.
Sellise abinõu vajalikkusest rääkisid eile tarbijate, tootjate ja kauplejate ümarlaual nii Venemaa tarbijate ühingu juht Pjotr Šelištš, kui teraviljaliidu president Arkadi Zloditševski, kirjutas Vene ajaleht RBC Daily. Jutt oleks USA vaestele mõeldud food stamps`iga sarnasest projektist (USAs jagatakse täna küll papitükkide asemel deebetkaarte, mil olevat summat saab kasutada ainult põhiliste tarbeainete ostuks). Venemaa majandusministeeriumi ametnikud on mõttele avaldanud kategoorilist vastuseisu, kuna see viiks massilisele riigi toetuse kuritarvitamisele.
Toidukaardi-ideed toetavad ettevõtjad viitavad hindade külmutamisest saadud kahjule ning taolistest meetmetest järgnevale võimalikule ahelreaktsioonile. “Maksame põllumajandustootjaile teadlikult madalamat hinda, mille tulemusel jäävad neist ellu vaid tugevaimad, seejärel tekib pakkumises defitsiit ja tulemuseks on hindade edasine tõus,” ennustas OAO Vimm-Bill-Dann juht David Jakobašvili.
Ettevõtjatel puudub Venemaal garantii, et edaspidi riiklikke hindade reguleerimisi ei tule. Majandusministeeriumi seaduseelnõu lubab riigil erakorralise abinõuna piirata põhitoiduainete hinda (leib, piim, toiduõli, või, looma-, sea- ja linnuliha, munad, sool, suhkur, tee). Majandusministrile saadetud pöördumises märkis organisatsioon “Delovaja Rossija” taoliste ettevõtmiste kahjulikkust: suurema osa nende kaupade tootmises on kasumlikkus madal. Kui hinnapiirang kehtestatakse, kuid samamoodi ei käituta toorme, gaasi, elektri jm. teenuste tarnijatega, viib see toidutootja rentaabluse languse ja kahjumini.
Tarbijaühingu juhi Šelištši sõnul viis mullu sügisel kehtestatud riiklik põhitoiduainete hinnapiirang nende kvaliteedi langusele ja tõi näiteks varasemast märksa kehvema leiva.
Seotud lood
Aprillikuu transpordibaromeetri uuringust
selgub, et üle poole transpordifirmadest on hädas tööpuudusega ja kolmandik
firmadest ennustab poole aasta pärast veelgi viletsamat majandusolukorda.
Riigikogu Isamaa ja Res Publica Liidu
fraktsiooni liige Marko Mihkelson kirjutas oma tänases blogisissekandes, et
loomulikult oleks tore saada Venemaaga läbi heanaaberlikult, aga ärgem loogem
illusioone - kiireid lahendusi ja läbimurrete võlukepikest pole olemas.
Täna ametisse asuv Venemaa uus president
Dmitri Medvedev võtab üle jõudsa kasvu, kuid kõrge inflatsioonitempoga
majanduse, kus üks esimesi vajalikke samme võib olla rubla revalveerimine.
Föderaalreservi kolmapäevane pressikonverents valmistas investoritele üllatuse ning kulla hind sööstis järsult alla. Kas kujunemas on hea ostukoht?