SEB Varahalduse juhatuse liige Sven Kunsing
oli täna rahandusministeeriumi kogumispensionide seaduse eelnõud kommenteerides
ärritunud, öeldes, et lõpuks võib riik juba tahta, et fonde juhitaks
tasudeta.
„Minu arvamus on, et meil valitseb Eestis konkurentsi situatsioon. Meil on valitsejad, kes võtavad oma teenuste eest suhteliselt erinevaid tasusid. Meie oleme oma hinnangul üks madalamate tasudega fondivalitsejaid,“ rääkis Kunsing. „Lõppude lõpuks aga peame alluma regulatsioonile, mis jumal meile finantsinspektsioonist ette annab. Keegi ei küsi meilt väga, kuidas meil fonde juhitakse või mis tööd me teeme.“
Kunsing selgitas, et kõik SEBs kehtestatud tasud on kujunenud kulude ja tulude arvestuse tagajärjel. Kui aga võtta võrdluseks muu maailma süsteemid ja tasud, siis ei ole need võrreldavad.
„Globaalses plaanis on Eesti süsteem väga väike. Kogu II samba pensionisüsteemis on tänase seisuga umbes 12 miljardit krooni. See võib siin tunduda suur summa, aga võrdluseks on see umbes 25% väiksem kui SEB Ida-Euroopa aktsiafondide maht, mida me siin juhuslikult Tallinnast juhime,“ avast Kunsing veidi tausta. „See paneb konteksti paika. Süsteem on noor ja väike. Sellest tulenevalt on ka tasud sellised. Kui süsteem ja mahud kasvavad, siis saab tasusid ümber vaadata.“
Peamiseks praeguste tasude õigustuseks peab Kunsing aga siiski konkurentsi olemasolu. „Mõned inimesed on riigisektoris leidnud, et tasusid peaks reguleerima. Ilmselt tundub neile, et konkurentsi ei ole,“ sõnas ta.
Seotud lood
Kui langetada pensionifondide tasusid 0,5%
võrra, siis oleks tulevikus pension tänastel kogujatel 15% suurem.
Rahandusministeeriumi kindlustuse talituse
juhataja Siiri Tõniste ütles täna rahandusministeeriumi koostatud
kogumispensionide seadust kommenteerides, et fondide valitsemistasude piiramisel
tuleb leida tasakaalupunkt.
Finantsinspektsiooni (FI) uuel, tarbijaile
suunatud kodulehel minuraha.ee jagab inspektsioon inimestele nõu, kuidas oma
rahaasju paremini korraldada.
Praegu on teisel kooskõlastusringil
rahandusministeeriumi ette valmistatud kogumispensionide seaduse eelnõu, millega
loodetakse muu hulgas alandada siinseid suhteliselt kõrgeid pensionifondide
tasusid.
2018. aastal Leedus loodud ühisrahastusplatvormi
Profitus idee sündis järk-järgult, kui kinnisvara ostjate ja müüjatega suheldes ning kinnisvaraprojekte arendades võis näha inimeste üha suurenevat investeerimishuvi.