Best Western hotellide Soome, Baltimaade
ning Poola regiooni tegevjuht soomlanna Saija Niemistö rääkis, et Tallinna
hotelliäris on konkurents väga tugev ning majanduslanguse taustal vajavad
siinsed hotellid vastupidamiseks tuntud nime.
„Eesti turgu on valitsenud paar aastat suurepärased majandusnäitajad, majanduskasv on olnud väga hea. Seetõttu ei vajanud siine turg ühtegi suurt ketti,“ rääkis ta.
„Samuti oli paar aastat tagasi Eesti turismituru õitseng selline, mida soomlased võisid ainult kadestada,“ lisas Niemistö. Langevas turu situatsioonis aga vajavad tema sõnul Eesti hotellid tuntud brändi, et tihenevas konkurentsis vastu pidada.
Regiooni tegevjuht ütles, et ta ei näe riski brändi laiendada majanduslanguses. „Üldised prognoosid näitavad, et turism siiski kasvab veel,“ lisas Niemistö.
Soomlane tunnistas Eestis eriti kolme kuni nelja tärni hotellide puudust. „Neid on vähe, kuid peab olema kõike ja kõigi jaoks.“ Ta märkis, et Tallinna turg pole valmis viie tärni hotelliks, kuna seda hinda ei olda veel valmis maksma.
Niemistö jätkas, et Tallinnas rohkem hotelle ei vajata, siin avati eelmise aasta jooksul tuhat uut hotelliruumi. „Paar aastat võtab stabiliseerumine aega,“ lisas ta.
„Teiste turgude kogemusele tuginedes tean, et kui turg on languses, siis vajatakse tuntud nime. Me ei ehita hotelle, vaid pakume brändi, müüki, turundust, ühendamist call center'isse ning broneeringusüsteemi. Hotell säilitab ka kohaliku juhtimise,“ selgitas ta.
Liitumistingimustest rääkis ta, et selle hulka kuuluvad esialgne liitumistasu ning turunduse tasu, mida makstakse sõltuvalt hotellitubade arvust. Väike protsent võetakse ka broneeringute tasust. Hotelliketiga liitumine tähendab vähemalt kaheaastast seotust.
Liitumine võib nõuda mõningaid lisainvesteeringuid. „See võib tähendada föönide, prügikastide, peeglite, elektripistikute jms soetamist,“ lisas ta.
Eestis plaanib regiooni juht lisaks ainsale hotellile Pärnus kahe aastaga Best Westerni logo alla saada seitse hotelli. Selle aasta sügiseks või aasta lõpuks loodab Niemistö kahe hotelliga koostööd alustada.
Eestis positiivsete turismisektori arengutena nimetas ta lennujaama laienemist ning teede parandamist. Eesti ja Baltimaade turismisektori tulevikust rääkides ütles regiooni tegevjuht, et siine turg normaliseerub. „Turg saab küpseks ehk täiskasvanuks,“ lisas ta.
Niemistö rõhutas, et Eesti turismiäri ei saa enam madalatele hindadele loota, kuna hinnad on jõudnud praktiliselt Helsingi tasemele. „Eestlased peavad leidma oma turismitoote, mida müüa,“ õpetas ta. Tema soovitusel peaksime kontsentreeruma ja investeerima konverentsiteenusele.
Ta tõi Läti näite ning ütles, et nemad on saanud sellega hästi hakkama. „Riias toimus NATO tippkohtumine, mis oli suurepärane töö,“ lisas Niemistö.
Seotud lood
Tartu Kantri hotelli haldava ASi Räni
Hotell juhatuse liige Jüri Järviste ütles, et suurema ja mõjukama hotelliketiga
liitumine on teretulnud, kuid kõik sõltub hinnast ja sihtgrupist.
ASi Veldemaa Tähetorni hotelli tegevjuht
Jüri Veldemaa ütles, et senini on hotell ennast kenasti ära majandanud, kui aga
näeks konkreetseid numbreid, siis ehk mõtleks tuntud nimega liitumisele.
Susi hotelli tegevjuht Jüri Uppin ütles, et
pakkumisi tegutseda tuntud hotelliketi nime all on tehtud korduvalt, kuid
selline tegutsemine mõjub orjastavalt ning lisatasud omanikule on röövellikud.
Konsultatsioonifirma OÜ Eesti Hotellikool
juhatuse esimees Toomas Undusk rääkis, et frantsiisilepinguid on Eestis varemgi
sõlmitud, kuid katkestatud.
Maksude koosseis muutub veel ja maksumäärad lähevad kõrgemaks – selle peale võib mürki võtta, arvab raamatupidamisbüroo Vesiir asutaja ja juht Enno Lepvalts.