Tartu hotelli omanik ja ettevõtja Wemo AS
omanik Neinar Seli tõdes, et hotellide käibemaksu tõstmine on küll nö
krokodillikomisjonis arutlusel olnud, kuid sellest hoolimata jääb lootus, et
mõistlikkus võidab ja naaberriikide võimalikust käibemaksulangusest
vastassuunas jooksu ei panda.
„Krokodillikomisjon arutas sellises kontekstis, et kõik käibemaksud tuleks ühtlustada, seal hulgas ka hotellide puhul. Veel puudutas see meditsiiniteenuseid ja kultuuriüritusi,“ rääkis Neinar Seli aripaev.ee-le ning lisas, et loodetavasti võidab mõistlikkus ja see asi ei käivitu.
„Me peame vaatama, mida teevad meie lähinaabrid, et me ei oleks kreenis oma ettevõtjatega. Kui Soome tahab tõesti alandada käibemaksu toitlustuse või teeninduse pealt, siis me ei tohiks kindlasti teises suunas joosta,“ oli Seli seisukohal ning ütles, et turismi osatähtsus riigi SKPst on 10-12% ning kui minna 250 kuni 300 miljoni kroonist lisaraha püüdma, võib kaotada hoopis rohkem. „Me peletame ühe tuluallika. Praeguses kontekstis ma küll ei näe, et see mõttekas oleks.“
Kas peale riigi võiks veel keegi käibemaksust kasu saada vastas Seli: „Ei peale riigi ma küll ei näe kedagi, kes sellest kasu võiks saada.“ Tema sõnul peaks eelkõige Eesti konkurentsivõime säilimise eesmärgil vaatama ka vasakule ja paremale, et mitte eristuda naabritest sellega, et me oleme kehvemad.
Neinar Seli rääkis, et Eestis on hotellindus hea järjel ja hotelle on palju, kuid vajakajäämisi on teada tuntud teeninduskultuurist. „Kuid kui teenindusvaldkonnalt veel raha ära võtta, siis teenindusvaldkonna palgad ja investeeringud jäävad väiksemaks ja teeninduse tase läheb veel kehvemaks.“ Teeninduses on Eestil tema sõnul Põhjamaadelt ja arenenud riikidelt veel palju õppida.
Tubaka- ja alkoholiaktsiis turiste Seli sõnul ei peleta, pealegi on vodkaturistide osakaal väike. Vaadates Tallinna sadama reisijate arvude kasvu, aitab kaasa ilmselt uute laevade soetamine ja Schengeniga liitumine, rääkis ta. „Kes tahab juua, joob ikka.“
Eesti hotellide ja restoranide liit kinnitas täna, et on kursis rahandusministeeriumis valmiva plaaniga kehtestada hotellide majutusteenusele senise 5protsendilise käibemaksu asemel 18protsendiline.
Seotud lood
Kasvav hotellikohtade ja vähenev turistide
arv ilmselt 13%-list käibemaksu tõusu majutusettevõtetele ei tervitaks,
arvas Eesti Turismifirmade Liidu president ja AS Reisieksperdi omanik Sven
Lõokene.
Valitsuse plaan tõsta majutusasutuste
käibemaksu 5 protsendilt 18-le paneks Saaremaa majutusasutused väga raskesse
seisu, kuna hinnad on Saaremaal Mandri-Eesti omadest üldiselt kõrgemad.
Eelolev talv võib saada paljudele
väiksematele hotellidele saatuslikuks, arvas Eesti Hotellide ja Restoranide
Liidu ning Nordic Forum Hoteli juht Feliks Mägus.
Eesti hotellide ja restoranide liit on
kursis rahandusministeeriumis valmiva plaaniga kehtestada hotellide
majutusteenusele senise 5protsendilise käibemaksu asemel 18protsendiline, liit
mõistab selle plaani juba eos hukka.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.