Endise rahandusministri Aivar
Sõerdi hinnangul tehti tulumaksuseaduse muutmisega tühja tööd, kuna tänaseks on
Euroopa kohtupraktika ema-tütarühingu direktiivi küsimustes
muutunud.
Sõerdi sõnul oli märtsis vastuvõetud tulumaksuseaduse muudatuste eesmärgiks viia meie tulumaksuseadus kooskõlla ema-tütarühingudirektiiviga. „Tunnustatud maksuekspert Erki Uustalu kirjutas juuli algul Äripäevas, et Euroopa Kohus tegi oma seisukohtades kannapöörde, kinnitades kaudselt, et ka kehtiv tulumaksuseadus ei pruugi direktiiviga vastuolus olla,“ viitas Sõerd.
„26. juunil tegi Euroopa Kohus lahendi Burda GmbH vs Saksamaa, kus kohus võttis selgelt varasemale kohtupraktikale vastupidise seisukoha, võrreldes Kreeka kohtulahendiga, kinnitades, et kasumi jaotamise maksustamine tütarühingu tasemel siiski ei kujuta endast tulumaksu kinnipidamist, mistõttu ei ole see ka direktiiviga vastuolus,“ selgitas Sõerd, „arvestades muutunud kohtupraktikaga on 26. märtsi tulumaksuseaduse muudatused osutunud tarbetuks. See on väga tähtis – meie tulumaksusüsteem pole enam vastuolus Euroopa Liidu direktiiviga ja seaduse muutmisel on tehtud tühja tööd.“
Lisaks viidi Sõerdi hinnangul praegused muudatused sisse kiirustades ja läbimõtlemata, mis toovad teatud juhtudel kaasa tulu topeltmaksustamise. „Rääkimata muudest ilmingutest nagu ka praegu asetleidvad aktsiakapitali vähendamised,“ sõnas Sõerd, „kui siin varem kehtinud seaduses oligi mingi “auk”, siis seaduseloojad on jätnud 9 kuu pikkuse võimaluse näiteks vajadusel maksude optimeerimiseks.“
Sõerd tunnistas siiski, et aktsiakapitali vähendamise põhjused võivad loomulikult olla ka lihtsalt majanduslikud kaalutlused.
„Tänapäeval käib riikide vahel maksukonkurents ja kogu selle tulumaksuseaduse muudatuste ümber käiva jandi tagajärjel saab kannatada Eesti tulumaksusüsteemi konkurentsivõime võrreldes riikidega, kellega Eesti on konkurentsis investeeringute pärast,“ sõnas Sõerd.
Eesti muu Euroopaga võrreldes erandliku tulumaksusüsteemi tulevikku ohustas Sõerdi sõnul Euroopa Kohtu lahend Athinaiki Zythopiia vs Kreeka riik, kus kohus leidis, et keelatud tulumaksu kinnipidamine ema-tütarühingu direktiivi mõistes hõlmab muuhulgas ka olukorda, kus kasumi jaotamise hetkel eelnevalt mittemaksustatud kasum maksustatakse tütarühingu tasemel, samas kui seda ei oleks maksustatud mittejaotamise puhul.
Seotud lood
Riigikogu rahanduskomisjoni liikme Eiki
Nestori arvates uus tulumaksusüsteem vigane ei ole. „Minu meelest see uus
süsteem on mõistlik,“ sõnas Nestor, „oli selge, et meil tuli teistsugune
tulumaksukord valida ja see, et omanikud sellele mingit pidi reageerivad, oli ka
selge.“
Majandusprofessor Janno Reiljani sõnul
näitab see, et ettevõtete omanikud võtavad firmadest raha välja, Eesti
tulumaksusüsteemi krahhi.
Rahandusministeeriumi hinnangul
aktsiakapitali vähendamine majandusele märgatavat mõju ei avalda.
Ministeerium nägi enda sõnul massilist aktsiakapitali vähendamist
ette.
Jürgen Ligi sõnul on kapitali väljavõtt
igati loomulik tegevus, milles pole midagi traagilist, eriti juhul, kui raha
paigutatakse edasi Eestis.
Tiina Käsi on nimi, mis kõlab ärimaailmas paljudele tuttavalt. Tal on juhtimises üle 25 aasta kogemust, kuid tema karjäär pole olnud lihtne ega lineaarne, vaid täis ootamatuid võimalusi ja väljakutseid, millest on sündinud väärtuslikud õppetunnid. Nordea Eesti tegevjuht, kes alustas oma karjääri rootsi keele õpetajana, on tänaseks saavutanud palju ja juhib mitmekesist ning rahvusvahelist organisatsiooni. Käsi kogemus ja oskus tasakaalustada töötulemusi ja inimlikku hoolivust teevad temast juhi, kelle teadmised ja arusaamad on väärt jagamist.