Kavandatava sooduspensionide reformi käigus
kaob tulevikus kaevandustes tööle asuvatel meestel võimalus teistest varem
pensionile minna, kahanades seega meeste huvi tervist rikkuvat tööd
valida.
Võimalus teistest töölkäijatest kümme aastat varem pensionile minna on aastakümneid olnud üheks tugevaks magnetiks, mis mehi maa-alustesse kaevandustesse tööle on tõmmanud, kirjutas Põhjarannik.
"See on täitsa lõpp. Kui see asi ära tehakse, ei tule enam keegi kaevandustesse tööle. See on fakt," väidab kaevurite ametiühingujuht Maido Agur, kelle sõnul on just võimalus 53aastaselt pensionile minna paljudele meestele üks peamisi põhjusi, miks nad käivad tervist rikkuvat tööd maa all tegemas.
Agur on nõus, et 1990. aastate algusest kehtivad sooduspensioni tagava õigusega ametikohtade nimekirjad tuleks üle vaadata, kuid kaevureid ei tohiks sealt mingil juhul välja jätta.
Seotud lood
Eile lükkas Leedu parlament tagasi
president Valdas Adamkuse veto, mille ta oli pannud seadusele, mis seob miinimum
kuu- ja tunnipalga ja pensionid inflatsiooniga.
Vanadekodu kuumaksu tasumiseks on mõni
vanur pidanud müüma nii maja, suvila kui auto, ent omavalitsuse toeta jääks
enamik eakatest hooldekodu ukse taha.
2009. aastal kasvavad pensionid selle aasta
omadega võrreldes 2,7 miljardit krooni, moodustades 21% riigieelarvest. Riik ei
suuda pensionitõusu aga sotsiaalmaksust katta.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.