Mart Sander korraldab sel pühapäeval Eesti
esimese online-kunstioksjoni. Mehe sõnul on tegu esmakordselt Eestis ka
oksjoniga, mis ei ole suunatud mitte finantsoligarhidele ja kollektsionääridele,
vaid tavalisele edukale Eesti inimesele.
Sanderi sõnul kunsti hinnad tõusevad Eesti oksjoneil aina kõrgemale. Pretsedenditu ei ole ka olukord, mil kunstiteose alghind ületab miljon krooni. Kunsti müüakse ja ostetakse eelkõige kui investeeringut. Tavainimesele on loodud illusioon sellest, et kunsti tohib endale lubada ainult erakordselt rikas inimene.
"Just seda kunstlikult loodud olukorda tahangi muuta," märkis ta, "Usun, et Eesti keskklass on muutunud piisavalt jõukaks ning harituks, et lubada endale väärikaid vanu kunstiteoseid, mitte investeeringuks, vaid selleks, et seda kunsti oma kodus nautida."
Sel eesmärgil toob ta müüki 75 kunstiteost Euroopa kunstnikelt XVI–XX sajandist, mille alghinnad on väga madalad. Võrreldes teiste Eestis Lääne kunsti müüvate oksjonite alghindadega on need kohati kuni viis korda madalamad. "Usun, et selline hinnadumping toob kohale inimesi, kes varem kunstioksjonitel ei ole osalenud. Selle hõlbustamiseks loon esmakordselt ka online-oksjoni süsteemi, mis võimaldab inimestel üle Eesti oksjonil reaalajas osaleda," märkis Sander.
Müügile tulevast kunstist lõviosa on pärit XVIII-XIX sajandist, esindatud on eelkõige Itaalia, Prantsuse, Madalmaade ja Saksa kunst.
Sander osutab, et vaatamata madalatele alghindadele võib oodata siiski ka mõnd uut rekordit. "Kolm Rubensi koolkonna maali ning maalid, mida eksperthinnang lubab omistada Watteau' ainsale õpilasele Paterile ning surematule Camille Corot’le, oleksid väärikad eksponaadid mitte üksnes igas erakogus, vaid ka muuseumis. Suurt huvi tekitab kindlasti ka Venemaalt sisuliselt rämpsuhunnikust leitud Carl Timoleon von Neffi „Maarja Magdaleena“. Suurepärane maal, milles oli algselt kaheksa auku ning millele olid pastakaga vuntsid ette ning viisnurk laubale soditud, on nüüd värskelt restaureeritud ja valmis kaunistama iga kunstikogu. Väga intrigeeriv on Eestist Vabadussõja ajal Saksamaale kolinud kollektsioonist pärit maastik monogrammiga „J.K. 1854“. Teos on väga sarnane Johann Köleri loodusvaadetele. Kui tegu tõesti oleks Köleri teosega, oleks see üks varasemaid teadaolevaid maale suurelt meistrilt, kes toona oli Peterburgi Kunstide Akadeemia üliõpilane," tõi korraldaja pakutavate tööde seas huvitavamaid esile.
"Ühesõnaga, minu eesmärk on panna eestlased kunstist huvituma," märkis ta. Praegu näib siiski, et huvi on suur eelkõige kohalike välismaalaste, ärimeeste ja saatkondade poolt. "Eestlane ei saa veel aru, et mõttekam on jätta ostmata kaks-kolm hooaja trendihilpu ning panna sama raha eest alus perekondlikule kunstikogule, mis suurendab nende lastes armastust kunsti ja ehk laiemalt vaimsete väärtuste vastu," lisas ta.
Ta märkis, et oksjonil on ka heategevuslik moment: "Vestlesin proua Evelin Ilvesega, kellega oleme juba saated "Tantsud tähtedega" raames heategevuslikku „koostööd“ teinud, ja tema pani ette loovutada osa tuludest puuetega laste kunstiteraapia arenguks. Leian, et see on nagu rusikas silmaauku."
Seotud lood
Kuigi mujal maailmas on laenukriisiga
seoses märgata rikkamate inimeste suuremat huvi kunsti vastu, siis Eestis
tegijate enda sõnul seda täheldada ei saa, pigem lähevad asjad allamäge.
Eile kunstioksjoni korraldanud Mart Sander
ütles aripaev.ee-le, et ta ei suuda saada üle raevust ja nördimusest Eesti
publiku vastu.
Aktiivne Eesti kunstioksjoni korraldaja
Haus Galerii juhataja Piia Ausman leiab, et Mart Sanderi nädalavahetusel
toimunud kunstioksjon oli positiivne, kuna pani inimesed kunstist rääkima,
siinsel turul müümiseks aga on vaja tunda kohalikke rütme ja nippe.
Sel pühapäeval kunstioksjonit korraldav
Mart Sander ütles vastuseks Šifara Hindreksoni kriitikale, et Hindrekson haistab
elementaarset ohtu.
Eesti investorid on oodatud mitme põneva riigi kinnisvaraturule – ka Dubaisse. Kiirelt kasvav linn ja lisandunud elanikkond annavad arendajatele põhjust rõõmustamiseks.