Täna riikliku lepitaja juures toimunud
läbirääkimisvoorul tegi Tallink paberil ametiühingule küll järgmiseks kolmeks
aastaks 40% palgatõusu ettepaneku, kuid tegemist on kahjuks ettevõttepoolse
numbritemänguga.
See tähendab töötajatele käesoleva aasta sügisel vaid 12% reaalpalga tõusu, mis ei vasta kollektiivlepingus kokku lepitud keskmise palga tõusule ega taga suurele osale töötajaist isegi 1000kroonist sissetuleku kasvu, teatas meremeeste ametiühing EMSA.
Järgnevatel aastatel 10% + 6% lubatud palgatõus ei vii töötajate palkasid samuti olulisel määral lähemale haigutavale palgavahele ega ahvatle tagasi firmast juba lahkunud spetsialiste.
EMSA sellist tööandja palgatõusu ettepanekut vastu ei võtnud. Töötajate kompromissettepanek oli tõsta reaalpalkasid kokkuleppe esimesel aastal keskmiselt 20%, järgnevatel vastavalt 15 ja 10% tingimusel, et firma kehtestab lisaks staažitasude süsteemi, mis tagaks kogemustega töötajate väärtustamise ettevõtte kapitalina.
Mis puudutab Tallinki väiteid kaasaegsete töötingimuste kohta laevadel, siis kümneid aastaid merd sõitnud töötajad ütlevad: „Iga järgneva uue laeva ehitamisel on meeskonna elamis- ja töötingimused halvenenud. Laevad on ilusad ja säravad eelkõige kliendile.“
"Töötajad paigutatakse elama sisekajutitesse, mitmekesi ühte kajutisse. Masinate võimsuse kasvust tulenevalt on suurenenud vibratsioon ja müra. Uutest sõidugraafikutest ja meeskondade vähendamisest on töö intensiivsus kasvanud mitmekordseks. Lisaks ajale jalgujäänud palgale on see kõik kokku ülisuureks paisunud kaadrivoolavuse peamine põhjus," seisab EMSA avalduses.
Tallink peab andma oma seisukoha töötajate kompromissettepanekule 19. augustiks ning sellele järgneb uus kohtumine riikliku lepitaja juures 21. augustil.
EMSAsse kuulub täna ligi 1400 Tallinki laevapereliiget.
Seotud lood
Eesti Meremeeste Sõltumatu Ametiühing
(EMSA) on riikliku lepitaja Henn Pärna kompromissettepanekuga üldiselt rahul,
kuid esitas siiski mõned parandused.
Hoiatusstreigi käigus nõudsid töötajad
palga suurendamist ja paremaid töötingimusi.
Riiklik lepitaja Henn Pärn esitas täna AS
Tallink Grupi ja EMSA esindajatele omapoolse ettepaneku palgaleppe sõlmimiseks
aastateks 2008-2010.
AS Tallink Grupp ja Eesti Meremeeste
Sõltumatu Ametiühing (EMSA) sõlmisid täna uue kolmeaastase palgaleppe, millega
tõuseb laevaperede palg järgmisel aastal 25% võrra.
ABB Balti riikide ärijuht Jukka Patrikainen on seda meelt, et 1990ndatel Eestisse tulnud allhanketööd andsid siinsetele tööstusettevõtetele hea stardiplatvormi. Tänu tugeva tööstusriigi mainele saab ABB Eestis peagi alustada ka ülisuurte mootorite tootmist.