Majandusministeeriumi andmetel võib
saneerimist kontrolliv nõustaja nõuda ettevõtte tervendamiseks
innovatsiooni, ehkki saneerimisseadusse seda sõna-sõnalt valatud pole.
Kuna viimastel aastatel on majandusminister Juhan Parts korduvalt rääkinud, et odava tööjõu aeg on läbi ja Eesti ettevõtted vajaksid ellujäämiseks innovatsiooni, palus aripaev.ee ministeeriumil kommenteerida, kas ja kuidas lisada seadusse, et saneeritavates ettevõtetes viidaks läbi n-ö kohustuslik innovatsioon.
Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi peaspetsialist Kadri Mats vastas: "Saneerimiskava väljatöötamise eesmärk ongi tagada, et lähitulevikus toimuks ettevõttes mingisugune arenguhüpe, seda kas siis läbi protsessi- või juhtimisinnovatsiooni või mõne muu jätkusuutlikku muutuse, vastasel juhul ei saa me rääkida saneerimisest st ettevõtte tervendamisest, restruktureerimisest, vaid ettevõtte likvideerimisest. Eks saneerimisnõustaja üks ülesanne ongi ettevõtetele uus hingamine anda, üheks meetodiks võib olla ka näiteks protsessi- või juhtimisinnovatsioon."
Ühtlasi küsis aripaev.ee, et kui ettevõte vajaks innovatsiooni, kolimist odava tööjõuga riiki või kinnipanekut, mis välistab ministeeriumi hinnangul selle, et algatatud saneerimisprotsess majandusseisu parandamise asemel hoopis ei halvenda võlausaldajate olukorda.
"Saneerimisnõustajal on kohustus jälgida ettevõtja poolt tehtavaid tehinguid, et need oleksid vajalikud ettevõtte ümberkorraldamiseks või igapäevaseks käigushoidmiseks. Kui selgub, et ettevõtja teeb tehinguid, mida võib pidada vara väljakantimiseks, on nii saneerimisnõustajal kui ka võlausaldajal endal õigus peatada saneerimismenetlus. Lisaks on võimalus vara väljakantimise tehingud hilisema pankrotimenetluse käigus tagasi saada," ütles Mats.
Ta lisas, et makseraskustesse sattumine ei pruugi alati tähendada, et ettevõtja on pahatahtlik või et tema äriplaan on halb. "Võimalik, et hoopis ettevõte käivitamisfaasis tehti kulude arvestamisel vigu, kuid äriplaan on pikas perspektiivis siiski hea. Sellisel juhul on võimalik läbi saneerimiskava koostamise, et võlausaldajatest saavad võlgnik-ettevõtte omanikud," sõnas Mats.
Saneerimisseaduse eelnõu töötas välja justiitsministeerium. Valitsus kinnitas tänasel istungil eelnõu ja nüüd saavad sellesse täiendavaid muudatusi teha riigikogu liikmed.
Seotud lood
Homme arutab valitsus kooskõlastusringi
läbinud ning täiendatud saneerimisseaduse eelnõu, mis heakskiidul saadetakse
riigikokku, avaldas justiitsministeerium äsja aripaev.ee-le.
Saneerimisseadust välja töötanud
advokaadibüroo Raidla Lejins Norcous nõunik Martin Käerdi ütles, et see
tuleks käivitada enne kui ettevõtjad maksejõuetuks muutuvad.
Saneerimisseaduse eelnõu tutvustanud
justiitsminister Rein Lang läks valitsuse pressikonverentsil silmnähtavalt
endast välja, kuuldes, et majandusraskustesse sattunud ettevõtted vajaksid
hädasti innovatsiooni.
Pankrotihaldur Uno Feldschmidt ütles
aripaev.ee-le, et tema hinnangul oli saneerimisseadust vaja. Ehkki Feldschmidti
käe all on saneerimist katsetanud mitu maksejõuetuks tunnistatud ettevõtet, on
neist uuele elule ärganud vaid üks - Alexela Oil.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.