Eesti Kaubandus-Tööstuskoja arvates on
valitsusel teha nelja asja: tuleb maksud samal tasemel säilitada, hoida
märkimisväärselt kokku avaliku sektori kulusid, säilitada eelarve tasakaal ja
tulevikku suunatud investeeringud.
Ettevõtlusorganisatsioonide arvates puuduvad praegu signaalid, et maailmamajanduse olukord ja makromajanduslikud tingimused lähema paari aasta jooksul paraneks, seetõttu on maksude tõstmine lubamatu. Enam kui pooled erasektori töökohad asuvad mikro- ja väikeettevõtetes, kelle põhituruks on koduturg ja sisemaine tarbija. Käibemaksu tõstmine suurendaks veelgi kohaliku turu ebakindlust ning seaks seega ohtu enam kui poole elanikkonna sissetulekud. Majanduskasvu kiirendamiseks ja elanike ostujõu säilitamiseks on mõeldav vaid maksude alandamine, seisab ettevõtlusorganisatsioonide pöördumises.
Nii siseriiklikult kui signaalina välispartneritele on ülioluline tasakaalus riigieelarve koostamine. Selle saavutamise ainukeseks viisiks on märkimisväärne kulude kokkuhoid. Sarnaselt erasektoriga tuleb ka avalikus sektoris lisaks personalikulude kokkuhoiule leida võimalusi ebaotstarbekate ja dubleerivate tegevuste lõpetamiseks ning asutuste ja tegevuste konsolideerimiseks.
Tegevuskulude kärpimisel ei tohi ohtu seada aga tulevikku suunatud investeeringuid.
Ettevõtjad soovivad pöörata poliitikute ja avalikkuse tähelepanu Eesti majandusmudeli eripärale, et ühe lisandväärtust tootva erasektori töötaja kohta on Eestis 1,7 riigieelarvest palka saavat või sellest ülalpeetavat inimest. Majanduse kohandumise käigus väheneda võiv erasektori hõive mõjutab otseselt kogu elanikkonna heaolu.
Kaubanduskoja pöördumisega liitusid ka Eesti Tööandjate Keskliidu liidrid.
Seotud lood
Eesti Suurettevõtjate Assotsiatsioon (ESEA)
avaldas kahetsust, et 2008. aasta riigieelarve koostajad ei tahtnud kuulata
nende pakutud lahendusi.
Tööandjate keskliidu juht Tarmo Kriis ütles
intervjuus Äripäevale, et valitsus on majandusküsimustega seni tegelenud
paljuski teoreetilises plaanis, ettevõtlusorganisatsioonid loodavad aga riigist
partnerit, kes majanduse konkreetsete meetmetega ja tegudega uuesti tõusule
aitaks.
Eesti ettevõtjad ütlesid, et nemad
peaminister Andrus Ansipit oma firma juhiks ei võtaks, sest on paremaid
juhte.
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.