Kui sa oled kunagi hommikul ummikus
seistes rooli taga mossitanud, et kõndides jõuad ka kiiremini tööle, siis
põhimõtteliselt oli sul õigus. Äripäev testis ühe Tallinna ummikute ema Pirita
tee peal, milline liiklusvahend on kiireim.
Autovaba nädala keskel, kolmapäeva varahommikul, asusid üksteise vastu tulisesse võitlusesse motoroller, mootorratas, auto ja ühistransport, kellel seisid vastas jooksja, rulluisutaja ning jalgrattur.
See, kes läbib tipptunnil seaduslikult kõige kiiremini ca 10 kilomeetrise teekonna Regati Maja juurest Pirital Äripäeva kontorini Pärnu maantee viadukti juures, kroonitakse Tallinna teede kuningaks.
Tähelepanu, valmis olla, läks, panevad kõik tuhat nelja ajama. Või noh…tegelikult kõik peale auto, kes ennast rahulikult veniva autorongi külge haagib. Ummikuid mittetunnistavate kaherattaliste motomasinate kõrval lõikavad jõudsalt teed ratas ja rulluisud. Pärituul lubab kiirusel kasvada kuni 40 kilomeetrini tunnis, mis tööle hiljaks jäävaid roolikeerajaid ainult ärritab. Kuid see pole autojuhtidele veel kõige hullem. Põrguliku piinana jälgivad nad, kuidas nende hobujõududest pungil masinate kõrval keegi kõrend samas tempos tormab.
Siinkohal ei maksa lasta ennast petta. Mehed kondimootoril on kõik küll sportlikud kunded, ent seda siiski üksnes oma põhileiva kõrvalt.
Vahepeal on Äripäeva sekretär Moonika bussiga kesklinna jõudnud. Vahetades selle ülerahvastatud trammi vastu, satub ta tavapärasesse ühistranspordi seiklusesse. „Noh, tere! Jälle sina,“ saab Moonika rõõmsa tervituse täiesti tundmatult mehelt, kes targa nõuga hätta ei jää. „Kus me siis täna sõidame? Tahate Virtsu? Kuressaarde? Selle lahja metrooga? Võtke ikka midagi, mis sada kilti välja võtab,“ soovitab blond, siniste silmadega meesterahvas.
Samal ajal on Pirita tee lõpp teised võistlejad lahti pudistanud. Erinevalt suurmagistraalidel voorivatest mootormasinatest kasutavad ülejäänud ära kõik hoovid ja tänavad, kust vähegi lõigata saab.
Veel ise mõned sajad meetrid enne finišit ratta seljas vehkides tundsin, kuidas hingetus kopsudes murdma hakkas. Veel viimane pingutus ja…
Lõppaegu kokku lüües tuli loorberitest kroon mootorratturile ulatada, kes vaid 15 minutiga teekonna läbis. Teise koha pälvis võitja väikevend motoroller. Vaid neli minutit hiljem saabusin mina rattaseljas lihasmobiilide seast esimesena. Üllatavaks osutus aga purunenud ennustus ühistranspordi haledast kaotusest. Olgugi, et vaid minutiga, jõudis Moonika ette meie jooksvast uuriva toimetuse toimetajast Raivost, kes võitjast veidi üle kahe korra kauem tuli. Lõppajaga 30 minutit langeski ummikute põhjustaja auto viiendana rulluiskude ja ühistranspordi vahele.
Tõsi. Eksperimendi teostuse osas tuleb veidi ka pihtida. Nimelt on ummikus seisva auto aeg võetud päev hiljem. Eksperimendi hommikul oli stardipaiga vahetus läheduses avarii, mistõttu kogu ummik paraku meie autojuhi seljataha jäi.
EKSPERIMENDI TULEMUSED:
Ummikus liigeldes mootorratas kiireim
Teekond: Regati maja Pirital – Äripäeva peakontor Pärnu mnt 105
Aeg: hommikune tipptund
Liikumisvahendid ja teekonna läbimiseks kulunud aeg:
I Mootorratas 15 minutit
II Motoroller 18 minutitIII Jalgratas 24 minutitIV Rulluisud 26 minutitV Auto 30 minutit / ilma ummikuta 22 minutitVI Ühistransport 36 minutitVII Jooksja 37 minutit
Huvitav fakt
Ilma ummikuteta liigeldes jõuaks auto sama distantsi Regati Maja juurest Äripäeva kontorini läbida 22 minutiga, mis on üksnes kaks minutit jalgrattast aeglasem.
TASUB TEADA:
Eksperimendi käigus 10 kilomeetrisel teelõigul kulutas motoroller kütust vaid kolme krooni eest.
Seotud lood
Tipptunni ummikute ajal võid auto vabalt
koju jätta, sest kiiruselt jääb see võimalikest liiklusvahenditest alles
viiendale kohale.
Kinnisvaraturul on mitmeid põnevaid riike, kuhu Eesti investorid on oodatud. Üks selliseid linnu on Dubai. Kiirelt kasvav linn ja lisandunud elanikkond annab kinnisvarasse investeerijatele põhjust rõõmustamiseks, ütles Skover Kinnisvara OÜ juht Sanders Skorik.