Premia Tallinna Külmhoone juhatuse esimees
Kuldar Leis ütles, et raskustes olevad kindlustusfirmad ei
pikenda enam kindlustusi Baltikumi ja Ida-Euroopa suunas.
Leis tunnistas, et Premia on tarnijate ettemaksu probleemiga kokku puutunud küll. “See ei ole mitte ainult Eesti jaoks probleem, vaid terve Baltikumi jaoks. Küsimus on selles, et Lääne tooraine kauba müüjad olid enamus kindlustanud siiapoole eksporditava kauba ehk kindlustanud ostja riski.”
Leisi sõnul on peamiselt probleem Hollandi, Saksamaa, Taani, Soomega - kõigi arenenud EL maadega. Tema arvates on see nii Eesti välisreitingu kui ka pankade probleem. “Ja kahjuks Baltikumi vaadatakse täiesti ühe piirkonnana. Kui Lätil on probleeme, siis Eesti on selle kiiluvees. Kui proovid seletada, et on hoopis teine olukord, siis see on nagu jõuluhane selga vesi.”
Ettevõtja sõnul on põhiliselt probleem sügavkülmutatud kaupade müügiga. Isegi võib tarne auke tulla.
“Nüüd, kas need kindlustusfirmad on raskustes, või lihtsalt Baltikumi ja Ida-Euroopa suunas neid kindlustusi enam ei pikenda,” selgitas Leis.
Ta lisas, et seetõttu on mõned eriti suured tooraine müüjad rakendanud poliitika, et nad ilma kindlustuse või ettemaksuta ei müü.
“Tänaseks oleme leidnud erinevad lahendused, kes siis lääne müüjatest on teinud kõrgtasemel otsuse, et müüb meile järelmaksuga või, kes on otsinud uue kindlustusseltsi. Aga järjest tekib neid juurde, kes tahavad ära lõpetada,” lisas ta.
Mees tõi välja, et probleeme võib tulla nende tootjate osas, kes on väga jäigad. "Partnerit on ikkagi väga raske vahetada. Kui oleme 10 aastat ühte kaubamärki müünud, siis selle vahetamine on väga raske. Pigem, et saaks maksetähtaja või saaks pangast lisafinantseeringu, kuid pankadele ei tasu väga loota," nentis ta.
Leis märkis, et probleem pole selles, et Premiale oleks müük lõpetatud, vaid selles, et riiki või piirkonda võetakse riskina. “Ei usu, et riik saab kaasa aidata, vaadates, mis toimub – ei ole optimist,” lisas ta.
Seotud lood
SEB analüütik Ruta Eier majanduse kukkumist
üllatavaks enam ei pea, küll aga oli kukkumine kiirem, kui algul
prognoositi.
Suurettevõtja Endel Sifi sõnul viitab
kiirenev langus tsükli põhja lähenemisele, mis omakorda annab põhjust mõõdukaks
optimismiks.
Peaminister Andrus Ansip näeb majanduse
kukkumise taga peamiselt ekspordi vähenemist, mis aga pole üllatav.
Tooraine sisseostmiseks on tarnijad
hakanud üllatuslikult ettemaksu küsima, kuna kindlustusfirmad
tühistavad Baltimaade ettevõtete krediidilimiite.
Majanduses ja ka kinnisvaraturul on sügisel toimunud mõned muudatused, üheks neist euribori langus. Bigbanki ettevõtete panganduse üksuse juht Aimar Roosalu kinnitas, et kinnisvaraturul on märgata elavnemist – suuresti just järelturu korterite osas.