Advokaadibüroo Raidla Lejins Norcous
partner Jüri Raidla ütles aripaev.ee-le, et IMFi 2,5 miljardi dollari suuruse
abilaenu mõju ja sisu on sootuks sügavam kui esmapilgul võib tunduda.
"Tegemist on igal juhul valitsuse julge sammuga ning mitmete sügavamate tegurite omavaheline seotus vallandab Valgevenes loodetavasti nüüd ka üsna aktiivse majanduse restruktureerimise protsessi ning loob lääne majandusele täiesti uue avatuse," kommenteeris Raidla valgevene rubla devalveerimisega seonduvat.
Raidla selgitas: "Protsessis on mitmeid arukaid ja küllalt radikaalseid meetmeid, mille lähemal vaatlusel saab senist tegevust hinnata igati mõistlikuks - IMFi esimeses etapis väljastatav 800 miljoni dollari suurune toetus võimaldab riigil stabiliseerida kulla ning välisvaluuta reserve tagamaks kohaliku valuuta stabiilsust. Radikaalseid meetmeid on kasutusele võetud nii avaliku sektori investeeringute, palkade kui ka pangandussektori laenupoliitika suhtes."
Raidla tunnustas ka valuutakorvi loomist, kuhu Valgevene keskpank sidus võrdses mahus USA dollari, euro ja Vene rubla. "Valuutakorv ja vaid 5%-lise kõikuvuse määra kehtestamine on igal juhul väga tark samm. IMF abikäsi ning seatud kriteeriumid raputavad seega Valgevenet üsna õiges suunas – majandusreforme ei ole enam kuhugi edasi lükata ning riigi konkurentsivõime, investeerimiskliima ja kaubanduse ravimisel ning pikemas perspektiivis ebakindluse vähendamisel on mõnevõrra äge tegutsemine isegi hea." kommenteeris ta.
Advokaadibüroo Raidla Lejins Norcous andmetel on Valgevene seadusandluses toimunud viimasel ajal mitmeid välisinvestoreile kasulikke muudatusi. Esiteks, niigi lihtsustatud maksusüsteem muutus veelgi lihtsamaks. Valgevene lihtsustatud maksusüsteem kehtib väiksematele ja keskmistele ettevõtetele, mis ei ületa seaduses sätestatud töötajate ning kasumi piiri. Alates selle aasta 1. jaanuarist on nende ettevõtete maksumäära veelgi alandatud ning tõstetud kasumi piiri.
Teiseks, mullu 16. detsembril vähendati litsentseerimist vajavate toodete nimekirja 40% võrra, oluliselt on lihtsustatud ka litsentseerimise administratiivseid protseduure. Ja kolmandaks, tänavu 1. jaanuarist alandati füüsilise isiku tulumaksu, sätestades kõikide tululiikide ühtseks maksumääraks 12%.
Lisaks määras Valgevene mullu 24. detsembril selged kriteeriumid 2009-2010 erastamisele kuuluvate riigiettevõtetele. Mõned päevad varem, 15. detsembril kinnitati riigiettevõtete nimekiri, mida lähema kahe aasta jooksul ei erastata. See otsus muutis valdkonnas toimuvat oluliselt selgemaks.
Seotud lood
Valgevene keskpanga endise juhi Stanislav
Bogdankevitši hinnangul näitab rahvusvaluuta järsk devalveerimine,
et Valgevene makromajanduslik seis on arvatust hullem.
Venemaa lükkas tagasi Valgevene 100
miljardi rubla suuruse laenupalve. Laenu oleks kasutatud riikide omavahelises
arveldamises, vahendas Lenta.
Pärast rahvusvaluuta üle 20protsendilist
devalveerimist on Valgevene võtnud kriminaalvastutusele mustalt tegutsevaid
valuutavahetajaid.
Ehkki toidukaupade hinnad tõusid pärast
Valgevene rubla devalveerimist vaid kuu ajaga 40-65%, ootavad
analüütikud välismaist tooret sisaldava toidu edasist hinnatõusu.
Turvalisse ja jätkusuutlikku ühiskonda panustav Forus on igapäevaselt abiks paljudele kaubanduskeskustele. Teiste hulgas Viru Keskusele, mis on Eesti külastatuim ostu- ja meelelahutuskeskus. Forus hoolitseb juba enam kui kümme aastat kõikide tehnosüsteemide eest, teeb elektritöid ning hooldust. Lisaks on aidanud LEED-sertifitseerimisel ja üüripindade ümberehitustöödel.