Ärevad poliitilised sõnumid ühest Balti
riigist mõjutavad kõikide kuvandit rahvusvaheliselt, mida on näha Leedu
sündmuste ühemõttelisest kajastusest Lääne meedias, kirjutab poliitik Marko
Mihkelson oma ajaveebis.
„Kunagised Euroopa majandusimed Eesti, Läti ja Leedu on nüüd Bloombergi arvates läbi elamas kontinendi rängimat kollapsit. Igatahes pakub võimalikele investoritele selline uudis kõike muud kui kindlustunnet,“ nendib Mihkelson.
Asjade selline käik sunnib tema sõnul valitsusi olukorra võimaliku halvenemise ennetamiseks kiireid ja kahtlemata ebapopulaarseid samme astuma, kuna üldise usalduse, stabiilse majanduskeskkonna ja hädavajalike krediidiliinide tagamiseks tuleb teha väga karme otsuseid. Vastasel korral võib olukord muutuda aasta teisel poolel palju kriitilisemaks.
„Kahjuks kõrvetab Balti riike seegi, et siinne poliitiline kultuur on järgu võrra madalam näiteks heade Põhjala naabrite omast. Selle asemel, et kriisisituatsioonis pisutki konsolideeritumalt käituda, püüab näiteks Keskerakond oma kalli reklaamikampaaniaga arulagedat viha külvata. Kas Savisaar tahab tõepoolest korrata 1990. aasta maisündmusi, mil ülesköetud rahvamass püüdis teda Toompealt minema pühkida? Või unistab Keskerakond Tallinna kombel ühe-partei-valitsusest üle riigi?“ muretseb poliitik ning leiab, et see on väga ohtlik käitumine.
„Nii Eestis, aga ka Lätis ja Leedus on küllaga neid, kelle huvides oleks mitte kehtiva võimu vahetus, vaid sisemise stabiilsuse ja seeläbi kolme riigi julgeoleku õõnestamine. Seepärast on täna eriti oluline, et demokraatlik debatt oleks suunatud mitte lõhkumisele ja laamendamisele, vaid kõigi meie edasise hea käekäigu huvides olevate ideede ning poliitikate läbivaidlemisele,“ kirjutab Mihkelson.
Seotud lood
Läti peaminister Ivars Godmanise hinnangul
on kriisi võimalik lahendada ilma erakorraliste valimisteta, seda juhul,
kui tuua ohvriks valitsus.
Leedu politsei teatas, et tänaste rahutuste
käigus on parlamendihoone juures arreteeritud 82 inimest. Politsei
kahtlustab, et mäss oli organiseeritud, sest osadel inimestel olid kaasas
näiteks Molotovi kokteilid, metallkangid jms.
Läti politsei kuulutas Riias välja eriolukorra,
kuna vanalinna tänavatel märatsevad ja rüüstavad purjus noorukite kambad.
Hinnanguliselt 10 000 meeleavaldajat on
kogunenud Riia Toomväljakule, kes nõuavad parlamendi laialisaatmist ja valitsuse
tagandamist.
“Peaksime igapäevaselt kasutatavaid asju paremini hoidma,” räägib saates “Juhtides tulevikku” tehnikaringlust korraldava Green Dice asutaja ja juht Argo Alaniit. “Elektroonikaseadmete tootmine on selline, mida ei lubataks enam Euroopas teha – keskkonnanõuded on meeletud ja me ei taluks näiteks elementide kaevandamist, see on ränk töö.“