Sesoonselt tegutsevad ettevõtted võtavad
ikka lühiajalist krediiti, kuid praegu pööratakse sellele liiga palju
tähelepanu, märkis Krediidiinfo asedirektor Alar Jäger.
"Praegu on palju ülereageerimist. Lühiajalisi probleeme ikka juhtub," ütles Jäger. Ta tõi näite, et kui põllumees korjab saagi sügisel ja külvab kevadel, siis tal võib ikka selle tarbeks krediiti vaja minna.
"Terve turismisektor elab sesoonselt ning kui vaadata lühiajaliselt, siis praegu tehakse ettevõtte jaoks probleem sellest, mis tavaliselt probleem pole," rääkis ta.
"Samuti on taustakontroll pragu hästi sage. Kui sügisel sai Krediidiinfo 10 000 päringut päevas, siis nüüd on see arv 16 000,“ ütles Jäger.
Asedirektor märkis, et maksehäiretega ettevõtteid on küll kaks korda rohkem, kuid samas on ka maksuamet oma nõuetes väga aktiivne.
Jägeri sõnul on positiivne see, et madala krediidiriskiga ettevõtete arv vähenes ainult ca 4% võrra. „Nende ettevõtete osa on täitsa hästi säilinud,“ lisas ta.
Madala krediidiriskiga ettevõtteid oli mullu septembris 77,7% (40 413 ettevõtet) ning tänavu jaanuaris on see osakaal 74,7% (38 691 ettevõtet). Kõrge krediidiriskiga ettevõtteid oli aga mullu septembris 22,3% (11 567 ettevõtet) ning jaanuaris 2009 oli osakaal 25,3%.
"Ettevõtete käekäik sellel aastal sõltub nende kohanemisvõimest, kas suudetakse uusi turge leida. Need, kes suudavad ärimudelit muuta, jäävad ellu," sõnas Jäger.
Seotud lood
Aastaga on makseprobleemidega ettevõtete
arv kasvanud 111 protsendi ehk 1959 ettevõtte võrra, selgub Krediidiinfo Eesti
ettevõtete maksekäitumise 2008. aasta teise poole statistikast.
Skanska EMV juht Olle Hormi jaoks pole see
üllatav, et ehitussektor on üks neist, kus viimasel poolaastal kasvas enim
maksehäiretega ettevõtete arv.
Eelmise aasta lõpus tekkis
meil maksuprobleeme, kuid kiired ümberkorraldused päästsid ettevõtte,
sõnas Hansabuss ASi juhatuse esimees Neeme Tammis.
Mõned trendid jäävad meiega kauaks, mõned kaovad sootuks ja mõned muutuvad, kohanedes hetkeolukorraga. Ettevõtete keskkonna-, sotsiaalsed ja juhtimisstandardid (Environmental, Social and Governance – ESG) peavad muutuma, seda eriti seoses eelseisvate struktuursete muutustega poliitikas. Olukord näib olevat Trumpi tulekuga kardinaalselt muutunud, kuid tegelikult on muutused toimunud juba päris pikka aega.