SEB ootab Eestis tänavu 12protsendilist
majanduslangust ja 0,7% suurust inflatsiooni, ütles panga majandusanalüütik
Ruta Eier.
SEB grupp avaldas täna Kesk- ja Ida-Euroopa majandusülevaate, milles tõdetakse, et Ida-Euroopa on globaalses krediidikriisis ja majanduslanguses enim kannatav piirkond. Selle põhjuseks on peamiselt asjaolu, et eelnevate aegade väga kiire kasv oli üles ehitatud suuresti välislaenudele ning pärast laenutingimuste olulist karmistumist on kasv tugevasti taandunud.
Enim mõjutab majandussurutis Baltikumi, Ukrainat, Ungarit ning Balkanimaid, mille majandusi iseloomustasid suured jooksevkonto puudujäägid ning suhteliselt suur välisvaluutades laenude osakaal, seisab panga ülevaates.
Viimastel kuudel on maailmamajanduse väljavaated SEB teatel varasemast veelgi süngemaks muutunud. Seetõttu on pank allapoole tõmmanud maailmamajanduse prognoose võrreldes veebruarikuus ülevaates avaldatutega, mis juba siis olid pessimistlikumad kui turul keskmiselt. Eurotsooni majanduskasvu prognoos 2009. aastaks on varasema -2,5% asemel -3,6%, USA majanduskasvu prognoos on -3,4% ning Ida-Euroopas keskmiselt -5,2%.
Lätile prognoosib SEB selleks aastaks samuti 12% suurust majanduslangust, Leedu SKP alaneb aga 9%. 2010. aastal kukub Eesti majandus 2,3%, Lätis 3% ja Leedus 3,5%. Inflatsioon alaneb kõige kiiremini Eestis, jäädes sel aastal 0,7 protsendile, Lätis on see samal ajal 3% ning Leedus 5%. Töötuse määra kiiret tõusu on oodata kõigis Balti riikides, Eestis ulatub see käesoleva aasta keskmisena 12%-le, Lätis 15%-le ning Leedus 11%-le.
Seotud lood
Rootsi rahandusminister Anders Borg ei
kavanda Rootsi majanduse ergutamiseks riigi poolt täiendavat rahasüsti, ehkki
prognoosid on järjest süngemad.
Riigikogu rahanduskomisjoni esimehe Jürgen
Ligi hinnangul on rahandusministeeriumi prognoositud majanduslangus 8,5% üsna
optimistlik ning tõenäoliselt pole teisest negatiivsest lisaeelarvest pääsu.
Akadeemik Mihhail Bronštein ja instituudi
ECOMEN rektor Hanon Barabaner usuvad, et rahandusministeeriumi majandusprognoos
võib täituda vaid juhul, kui kiiremas korras töötatakse välja ja viiakse
ellu kriisiprogramm.
Rahandusministeeriumis valminud kevadise
majandusprognoosi järgi kujuneb selle aasta majanduslanguseks 8,5
protsenti, hinnatõus aeglustub 0,4 protsendini.
Kui 2015. aastal tuli Spotifys lauale idee Discover Weekly funktsiooni loomiseks, ei olnud ettevõtte asutaja sellest eriti vaimustuses. Sellele vaatamata oli töötajatel piisavalt autonoomsust funktsiooni edasi arendada, luues seeläbi ülipopulaarse toote. CVKeskus.ee uuris Eesti tippjuhtidelt Kai Realolt ja Toomas Tamsarelt, kuidas mõjutab juhtimiskultuur töötajate lojaalsust ja tööandja ihaldusväärsust.