Maailmamajanduse olukorra halvenemine võib
pankade kahjumid halbadest laenudest ja muudest varaklassidest paisutada 4,1
triljonile dollarile, hindab Rahvusvaheline Valuutafond.
Laenukriis tuleb "sügav ja pikaajaline," prognoosib fond.
Värskes ülevaates globaalsete finantsturgude seisukorrast märgib IMF, et paljude laenude väärtus väheneb, mitte üksi USA kinnisvaraga seotud laenudest pankade bilanssi jäänud „toksiliste jäätmete“ väärtus, kirjutas Financial Times.
IMF hindab, et USA varasid tuleb maha kanda kokku ca 2,7 triljoni dollari väärtuses. See summa on suurem kui jaanuaris prognoositud 2,1 triljonit dollarit ning kaks korda suurem summa, kui IMF veel mullu oktoobris prognoosis. Kui juurde arvata ka Euroopa ja Jaapan, võivad mahakandmised küündida 4,1 triljonile dollarile.
Kaks kolmandikku kahjudest kannavad pangad, ülejäänud kindlustusfirmad, pensionifondid, riskifondid jt.
IMFi hinnangul on „toksiliste jäätmete“ väljarookimine pankade bilansist olnud siiamaani killustatud protsess, vaja on riikide jõulisemat sekkumist, vajadusel isegi pankade riigistamist.
USA pangad on seni maha kandnud umber pooled halvaks läinud varad. Euroopa pangad, mis on eriti suures ohus Ida-Euroopaga seotud riskide tõttu, vaevalt viiendiku. Kui aga kõik halvaks läinud varad korraga maha kanda, neelaks see IMFi rehkenduste järgi pankade kogu kapitali.
IMFi hinnangul vajavad USA pangad täiendavat rahasüsti vähemalt 275 miljardit dollarit ning euroala pangad 375 miljardit dollarit ning Suurbritannia pangad 125 miljardit dollarit.
Maksumaksjatel on aga pankade päästmisest mõõt täis. „On tõsine risk, et valitsused ei eralda probleemi lahendamiseks piisavalt vahendeid,“ märkis IMF.
IMFi prognoos on sünge ka arenevate turgude kohta, kust investorid oma raha on välja tõmmanud. Fond hindab nende riikide refinantseerimisvajaduse 1,8 triljonile dollarile.
Raport muudab investorid ilmselt veelgi närvilisemaks, ehkki IMFi prognoosid mahakandmiste suurusest on tagasihoidlikumad kui paljudel erasektori analüütikutel, kirjutas FT.
Seotud lood
Soome rahandusminister Jyrki Katainen
leiab, et ka Euroopa peaks USA eeskujul oma pankades läbi viima stressitaluvuse
testid, et sel moel usaldus pankade vastu taastada ja finantssüsteem jälle
toimima saada.
Maailmamajandus on tõsises languses,
kirjutab Rahvusvaheline Valuutafond täna avalikustatud maailmamajanduse
ülevaates, prognoosides globaalse SKP kahanemist 1,3%.
Washingtonis toimuval IMF-i ja Maailmapanga
kevadkoosolekul ütles Rahvusvahelise Valuutafondi tegevjuht Dominique
Strauss-Kahn, et ootab riikidelt nende pangandussüsteemide kiiret
reformi.
Ettevõtte müügihinna kujunemine on keerukas protsess, kus müüja teeb elus sageli ainukordse tehingu ja emotsionaalne faktor võib olla üsna suur. Paraku seda komponenti hinnastamise juures kasutada ei saa, tõdesid PwC Estonia tehingute nõustamise juhtivkonsultandid Allar Karu ja Sass Karemäe.