Viimastel päevadel uuele tasemele jõudnud
verbaalne sõnasõda koalitsioonipartnerite vahel on tõstatanud küsimuse, kas
järgmisel nädalal on Eestis võimul sama koalitsioon või enam mitte, küsis oma
blogis Mart Laar.
Sõna on võtnud ka president, kes peab vajalikuks koalitsiooni jätkamist – vähemalt seni, kuni Eesti majandust saatuslikult mõjutavad otsused on langetatud. Selle seisukohaga saab vaid nõustuda, nentis ta.
Eestil on hetkel Laari kinnitusel vaja kõike muud kui valitsuskriisi. "Olen jätkuvalt veendunud, et praegune valitsuskoalitsioon on Eestile antud hetkel parim. Olen juhtinud kahte valitsust, kuhu on kuulunud maailmavaateliselt erinevad jõud ning mõlemad nad on edukalt toimida suutnud. Miks ei peaks seda siis tegema ka praegune? Küsimus on ka vastutustundes – koos on praegune valitsuskoalitsioon aidanud praegust suppi kokku keeta, koos tuleb meil see ka lõpuni helpida," kirjutas ta.
Koos jätkamiseks soovitas ekspeaminister teha kolme asja. Esiteks lõpetada sõnasõda avalikkuses, sest see ei aita koosmeele tugevnemisele kaasa. Teiseks tuleb Laari kinnitusel lähtuda kõigis otsustes kahest Eestile antud hetkel olulisemast ülesandest – viia eelarve tulud ja kulud tasakaalu ning seista vastu tööpuuduse kasvule, toetades selleks kõiki võimalusi kasutades ettevõtlust.
Lisaks pani Laar ette, et lähemateks nädalateks tuleb unustada poliitiliste punktide kogumine, st erinevate erakondade pühad lehmad, huvigrupid või kihid, keda üks või teine erakond arvab end esindavat ning lähtuda ainult vajadusest Eesti kriisist välja viia. "Eesti ei tohi muutuda varem tehtud vigade või ülejõukäivate lubaduste pantvangiks – lähtuda tuleb hetkel vaid sellest, mis aitab eelarvet kontrolli alla saada ning tööpuudust vähendada," kirjutas ta.
Laari kinnitusel on koalitsiooni jätkamine vägagi võimalik, sest kokkuleppele ollakse väga lähedal. "Eelarve kontrolli alla saamiseks vajalikud kärped on kindlasti ebameeldivad, kui igal juhul tehtavad. IRL on kompromissideks valmis. Leiame, et kuigi läbiv palgakärbe avalikus sektoris on ilmselt möödapääsmatu, ei saa seda rakendada miinimumpalka saavate töötajate puhul ning ka keskmist palka saavate töötajate palgakärbe peaks olema väiksem kõrgepalgalistest," selgitas ta. Ka töölepingu seaduses osas näeb Laar mitmeid võimalusi. "Ülejõukäivate lubaduste korrigeerimisest paraku aga pääsu pole," lisas ta.
"Kõige rohkem vajame aga tahet koos edasi tegutseda ning Eesti kriisist välja viia. Kui see tahe puudub, siis pole tõesti enam midagi teha," kirjutas Laar.
Seotud lood
Roheliste arvates pole praeguses
keerulises majandusolukorras õige tõsta käibe-, tulu- või sotsiaalmaksu, küll
tuleks nende teatel suurendada ressursimakse.
Praeguses olukorras on kõige tõenäolisem,
et koalitsioonikaaslastega tülli pööranud sotsid vahetatakse valitsusliidus
välja Rahvaliidu vastu, pakkus Kuku raadio saates Keskpäevatund ettevõtja Rein
Kilk.
Rahvaliidule pole ametlikku ettepanekut
valitsusega liituda tehtud, kinnitas erakonna esimees Karel Rüütli.
Sotsiaaldemokraat Eiki Nestor tõdes, et
maksude tõstmine on pigem 2010. aasta riigieelarve küsimus.
Kulla hind purustas oktoobris uued rekordid ja on kiiresti lähenemas 3000 dollari piirile. Novembri alguses tõi Donald Trumpi valimisvõit kullaturule küll suure päevase languse, kuid pikaajalist negatiivset mõju kullaturule ma ei näe. Pigem vastupidi.