Salaalkoholi ja -sigarettide vastu
võitlemisel on parim abinõu tark aktsiisipoliitika, Eestis mindi eelmise aastal
aktsiiside tõstmisega liiale, leiab alkoholitootjate liidu juht ja ASi
Liviko juhatuse esimees Janek Kalvi.
„Tõsise tagasilöögi andis siiski eelmise aasta aktsiisipoliitika. Riik on tõstnud kaks korda järjest rohkem kui 30% aktsiisi. Ja vaatamata sellele, et alkoholitootjad viitasid sellele, oli see jutt kurtidele kõrvadele,“ rääkis Kalvi.
„Lahendus on tark aktsiisipoliitika ja järelevalve tugevdamine. Tagajärgedega võitlemine on parem kui mitte midagi ja seda tulebki teha, aga rutaka aktsiiside tõstmise vastu ei saa ka tubli maksu- ja tolliamet või politsei,“ rõhutas Kalvi ning lisas, et aktsiise tõstes tuleb arvesse võtta elanike reaalseid sissetulekuid ja elatustaset.
"Ida-Virumaa ja osaliselt ka Lääne-Virumaa müük on märgatavalt kannatanud, kuna piirikaubandus on sedavõrd palju mõjutanud alkoholi ja ilmselt ka sigaretikaubandust,“ märkis Kalvi, olles kasvavast probleemist teadlik. „Praegu me ei räägi sellest, et inimesed kuidagi eksikombel satuvad salaalkoholi peale, vaid need valikud on ikkagi teadlikult tehtud ja tulenevad sellest, et inimeste sissetulek on vähenenud ja aktsiis on tõusnud. Alkohol on nende jaoks liiga kallis,“ selgitas ta.
Alkoholitootjate liidu juhatuse esimees toetab enda sõnul igati maksu- ja tolliameti väljaöeldut, et loodetavasti on varsti olemas uus seadus, mis kärbib legaalselt üle piiri toodava alkoholi ja sigarettide kogust. Praegu võib ühe piiriületuse kohta tuua ploki suitsu ja liitri alkoholi. Tulevikus loodab maksuamet viia sisse seadusemuudatuse, et üks kord päevas võib tuua üle piiri 40 sigaretti ehk kaks pakki ning väheneks ka alkoholi kogus.
„Absoluutselt! Toetan ettepanekut väga ja arvan, et see on maksu- ja tolli poolt õige ettepanek,“ kommenteeris Kalvi ning lisas: „Julgen öelda kõigi alkoholitootjate nimelt, et kõike, mida saab teha, tuleb teha.“
Kange alkoholi legaalne turg on statistika järgi kukkunud võrreldes tavapärasega 30% ning see on Kalvi sõnul selge märk, et tarbimine on kandunud üle musta ja raskesti kontrollitavasse sfääri.
Ida-Virumaa on salakaubast nii pungil, et tubaka ja alkoholi maaletoojad kurdavad regiooni vähest huvi legaalse kauba vastu, rääkis tänasel varimajanduse uuringut tutvustaval pressikonverentsil maksuameti peadirektori asetäitja Dmitri Jegorov. „Mis puudutab probleeme Ida-Virumaal, oleme arutanud aktsiisitoodete maaletoojatega, kes räägivad, et pole mõtet sinna saata sarnases mahus alkoholi ega tubakat võrreldes teiste regioonidega,“ sõnas Jegorov ning lisas, et üle piiri kaubandus on seal olulisel kohal. Maksu- ja tolliameti andmetel toimub Narvas Eesti ja Venemaa vahelisel piiril ööpäevas umbes 8000 piiriületust. Kohati on ka päevi, kus ületuste arv küündib 10 000-11 000ni, lisas ta.
Seotud lood
Ida-Virumaa on salakaubast nii pungil, et
tubaka ja alkoholi maaletoojad kurdavad regiooni vähest huvi legaalse kauba
vastu, rääkis tänasel varimajanduse uuringut tutvustaval pressikonverentsil
peadirektori asetäitja Dmitri Jegorov.
Illegaalsete ja legaalsete sigarettide
hinnavahe on kahekordne, selgus konjunktuuriinstituudi 2008. aasta kohta tehtud
uuringust.
"Investeerimisideede universumi" saates teeme juttu autodest ja autodesse investeerimisest. Kas eksklusiivse auto ostmine on kulu või investeering? Milliseid mudeleid valida, kui soovida, et nende väärtus aja jooksul tõuseks?