Tänases Äripäevas on luubi all variisikute
kasutamine ettevõtete juhtorganeis ning toimetusel on hea meel tõdeda, et
"tankistide" kuldajastu on möödas - see jäi aastatesse 2005-2007. Eelmise aasta
algusest peale on nähtus nimega "tankism" järjepidevalt hakanud taanduma, ja
seda vaatamata sellele, et teenust ennast on samal ajal hakatud üha rohkem
pakkuma.
Tundub, et kriisiaegki ei suuda sellele "hallile sektorile" õitsengut tõotada, nagu võiks eeldada, kui vaadata muud varimajandust - ümbrikupalkade maksmine kestab ju edasi ning suurenenud on salakütuse, -suitsude ja -alkoholi müük.
Ehkki me seetõttu ei saa veel öelda, et Eesti ettevõtlusel on küpsuseksam sooritatud, on ometi ettevõtjate teadlikkus kasvanud. Ja see on väga hea.
Muutunud ettevõtluskeskkond, aastatega omandatud kogemused on teinud ettevõtjad julgemaks, kadumas on hirm või ka häbi pankroti pärast ning tekkima on hakanud arusaam iseenda vastutusest nii partnerite kui ka oma töötajate eest.
Üha vähem veeretatakse oma kohustusi näiteks Panamas resideerivaile libategelastele (erandeid siiski on), et pääseda võlgadest ja likvideerida ettevõte.
Ettevõtjate eneseteadvuse kasvule on muidugi kaasa aidanud pankrotihaldurite ja maksuhalduri tõhusam tegevus. Info levib - teadmine, et vangerdused juhatuse liikmetega viivad ettevõtte tegemised suure tõenäosusega maksuameti huviorbiiti, mõjub distsiplineerivalt, nagu ka iga maksuameti poolt lahenduse leidnud pettusejuhtum (pooleteise aastaga on neid 17).
Tähtis osa on olnud tegeliku eluga kohandatud seadustel - näiteks võib vastutusele võtta ka endised juhatuse liikmed.
Muutunud on hoiakud ühiskonnas - taanduma on hakanud arusaam pankrotist kui pahateost, üha enam mõistetakse, et ettevõtete surm on sama loomulik nagu nende tekegi. Pankrotimenetluse kõrvale on tekkinud saneerimine, mis annab ettevõttele võimaluse jalule tõusta. Ettevõtjate käitumist mõjutanud ka töötukassa loomine - see on võtnud osa vastutusest töötajate ees enda kanda.
Toimetuse meelest on kõige olulisem roll selle negatiivse nähtusega võitlemises olnud siiski ettevõtjail endil - neil, kes on sattunud petiste küüsi, ent pole jäänud end haletsema, vaid aktiivselt tegutsenud petiste päevavalgele toomisel. Näitena tänasest loost võib tuua Jetoili, kelle algatusel asi kohtusse jõudis ja tegelik petturvõlgnik karistuse sai.
Nii nagu ümbrikupalkadest pole vist võimalik täielikult lahti saada, jääb alati ka neid, kes üritavad oma partnereil või töötajail nahka üle kõrvade tõmmata, või Raul Pindi taolisi variisikute teenuse pakkujaid. Aga neid on seda vähem, mida aktiivsemalt astuvad petturite vastu ülejäänud ettevõtjad.
Autor: 1706-aripaev
Seotud lood
Maksuamet avastas, et Eestis tegutsevad tuntuimad tankistid Popa Kornelia ja Yalniz Asiri isikute allkirjaõigsust kinnitanud notar on surnud, Popa Kornelia maksuvõlg on 2,3 miljonit eurot.
Kuigi firma Likvidaator varjus tegutsev
Raul Pint saadab ettevõtjatele kirju lubadusega aidata jälgi peita, on
tankistide kasutamine tuntavalt vähenenud, kuna sellega satub endine juht
kiiremini maksuameti huvi alla ning hullemal juhul võib järgneda
kriminaaluurimine.
Kui majandusnäitajad langevad, tõuseb vajadus turvateenuste järele, sest kuritegevus hoogustub. G4Si juhatuse esimees Priit Sarapuu ütles, et enim toimub kuritegusid just mehitamata valvega väliobjektidel, kus pimeda aja saabudes on kurjategijatel mugav tegutseda.
Enimloetud
5
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Hetkel kuum
“Infortar on kodubörsi üks ambitsioonikamaid ettevõtteid”
Tagasi Äripäeva esilehele