• OMX Baltic1,08%288
  • OMX Riga−0,54%871,43
  • OMX Tallinn0,62%1 823,68
  • OMX Vilnius0,00%1 121,22
  • S&P 5000,88%6 049,24
  • DOW 301,24%44 025,81
  • Nasdaq 0,64%19 756,78
  • FTSE 1000,19%8 564,86
  • Nikkei 2251,58%39 646,25
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,96
  • GBP/EUR0,00%1,18
  • EUR/RUB0,00%103,1
  • OMX Baltic1,08%288
  • OMX Riga−0,54%871,43
  • OMX Tallinn0,62%1 823,68
  • OMX Vilnius0,00%1 121,22
  • S&P 5000,88%6 049,24
  • DOW 301,24%44 025,81
  • Nasdaq 0,64%19 756,78
  • FTSE 1000,19%8 564,86
  • Nikkei 2251,58%39 646,25
  • CMC Crypto 2000,00%0,00
  • USD/EUR0,00%0,96
  • GBP/EUR0,00%1,18
  • EUR/RUB0,00%103,1
  • 29.06.09, 07:47
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Maripuu pressis ravimile soodustuse

Kaitsepolitsei huvi alla sattunud sotsiaalministri nõuniku Anders Tsahkna tegevust uurides avastas Äripäev, et Maret Maripuu langetas sotsiaalministrina ravimikomisjoni soovitusi eirates ravimifirmale Merck Sharp Dohme soodsa otsuse.
Eelmise aasta oktoobris allkirjastas Reformierakonda kuuluv sotsiaalminister Maripuu määruse, millega tõstis kolesterooliravimi Ezetrol 50protsendise soodustusega ravimite hulgast 75protsendise soodustusega ravimite nimekirja.
Kardeti haigekassa kulude järsku kasvu
Sotsiaalministeeriumi juures tegutsev ravimikomisjon oli üksmeelselt selle otsuse vastu. Põhjuseks kõrge hind, ravimi toime ei olnud tõestatud ja polnud tehtud ka kliinilisi uuringuid. Eksperdid kartsid ka seda, et ravimi ületarbimine võib haigekassa kulusid järsult ja prognoosimatult suurendada.
Haigekassa hinnangul tähendab ravimi kõrgem soodustus riigi jaoks 4 miljonit krooni lisakulu, aastane kulu ravimi liigtarbimisel võib aga ulatuda 81 miljoni kroonini. "See ravim on kallis," väidab ravimikomisjoni liige, Tallinna Arstide Liidu juhatuse esimees Toomas Kariis.
"Leidsime, et kolesterooli langetavate ravimite valiku laiendamine on kasulik, aga selle ravimi hind on soolane ja temast eeldatav kasu pole sama palju suurem kui tema hind. Eriti juhul, kui seda kasutada kolesterooli langetamiseks väljaspool sihtgruppi. Seetõttu tuleks esmavalikus eelistada juba seni loetelus olnud odavamaid ravimeid," selgitab Kriis.
Ravimiameti peadirektori asetäitja Alar Irs räägib, et olukorras, kus soodusravimite loetelus on sama tõve puhul tõestatud ja tõhusad ravimid, aga arstid määravad neid vaid vähestele vajajatele, tundus kohasem suunata ravikindlustuse raha olemasolevate paremini uuritud ravimite kasutamise laiendamisele.
Soodushinnakiri on ravimifirmale kullasoon
Ravimifirmale tähendab ravimi saamine soodushinnakirja aga kullasoont. Haigekassa maksab siis patsiendi eest ravimifirmale 50-100 protsenti jaemüügihinnast. Tänu soodustusele suureneb oluliselt ravimi müük.
Merck Sharp Dohme Balti farmakoökonoomika juht Andres Müürsepp annab põhjaliku ülevaate ravimist, kuid jätab vastamata kõigile talle esitatud küsimustele.
"Hea, et Eesti patsientidel on nüüd ühena viimastest riikidest Euroopas parem võimalus kasutada oma raviskeemides esetimiibi lisamist," lausub ta.
Maripuu ei taha oma otsust selgitada
Oma otsust ei soovi põhjendada ka Maripuu. Ta lükkab vastamise ministeeriumi kaela. "Ravimipoliitika üksus valmistab ette kõik põhjendused ja analüüsid, millest me kantsleriga soodusravimite hinnakirja otsuseid tehes lähtusime. Selline on tavapärane töökorraldus," ütleb ta napilt.
Tegemist ei ole tavapärase juhtumiga, vaid pigem erandiga, kui minister otsustab käituda vastupidiselt ravimikomisjoni otsusele ja surub ravimi jõuga suurema soodustusega ravimite hulka.
"See on Eestis teine pretsedent, kus sotsiaalminister ei võta arvesse ravimikomisjoni otsust, eirab seda ja koostab määruse, mis erineb ravimikomisjoni otsusest," lausub Kariis.
Esimene selline juhtum oli seotud samuti Merck Sharp Dohme'i ravimiga. Siis oli ministriks Siiri Oviir.
Ravimikomisjoni liikmetele jääb Maripuu otsus arusaamatuks
Ehkki ravimikomisjoni otsus on ministrile soovituslik, on komisjoni sõnul Maret Maripuu otsusele raske seletust leida.
"Ma ei saa kommenteerida seda, mis pole kommenteeritav. Arstina olen oma seisukoha komisjonis Ezetroli negatiivse otsuse andmisel andnud. Ministri otsuseid ma kommenteerima ei hakka," ütleb perearst Eret Jaanson.
Ravimiameti peadirektori asetäitja Alar Irs räägib, et ministeeriumi ja ministri otsusest pole võimalik aru saada.
"Ilmselt saavad kõik komisjoni liikmed sellest aru, kui otsuse toeks on kaalukad argumendid, mille komisjon on kahe silma vahele jätnud. Sel korral ei olnud võimalik otsuse põhjusest aru saada," ütleb Irs. Ka tema väidab, et Ezetroli kasu pole lõplikult selge.
Sotsiaalministeerium oli aga jäärapäiselt huvitatud vastupidisest otsusest ja avaldas ravimikomisjonile survet eitava seisukoha muutmiseks.
Ravimikomisjoni otsusele esitatud vastulauses teatab ministeerium, et komisjon on toonud põhjuseks kulu haigekassa eelarvele, kuid pole vaadelnud teisi kriteeriume.
"Kas komisjon jõuaks ravimi kõrgema soodusmäära vajalikkuse osas samale järeldusele ka asjaolusid kogumis hinnates?" küsib ministeerium, eesotsas sotsiaalministeeriumi ravimipoliitika juhi Dagmar Rüütliga.
Komisjon ei hakanud asja uuesti arutama, jäi tehtud otsuse juurde. Eelmise aasta 17. oktoobril andis minister Maret Maripuu välja Ezetroli kohta eraldi määruse, millega kinnitab ravimi 75 protsendilisse soodushinnakirja.
Debatt: Kas ministri otsus tekitas haigekassale lisakulu?
JAH, Krista Meresmaa, haigekassa ravimispetsialist
Iga ravimifirma huvi on, et kallid ravimid oleksid võimalikult suures osas riigi finantseeritud. See suurendab ravimi müüki. Kui tavapärase protsessi korral on ravimi kasutamise eeldatav prognoos siiski teada, siis Ezetroli puhul mitte. Ravim sai 75% soodustuse tavapärasest erinevatel ja haigekassale teadmata asjaoludel.
Haigekassa kardab, et ravi alustamise kriteeriumide puudumisel on ravimi liigtarbimise oht, mistõttu võib aastane kulu ulatuda 81 miljoni kroonini. Näiteks kui senine ravi on olnud ebaefektiivne, siis võivad arstid kergekäeliselt hakata lisama algsele ravimile Ezetroli ja ravikindlustusele tekib lisakulu, mille suurust pole võimalik ennustada. Mis iganes suurusjärgus see ka on, pole seda raha mõistlikult kulutatud, kuna puudub teadmine, kas ravimi tarvitamisest loodetud kasu üldse saab.
EI, Ivi Normet, sotsiaalministeeriumi asekantsler
Ravimi Ezetrol soodusmäära kehtestamine ei põhjustanud lisakulu ravimihüvitiste eelarvele, kuna sama ravimitootja nõustus uue ravimi soodustuse kehtestamisel alandama teiste ravimite hindasid. See vältis kokkuvõttes lisakulu ravikindlustusele, aitas muuta mitmed toimeained patsientidele varasemast odavamaks ning muuta uue toimeaine paremini kättesaadavaks.
Ezetroli puhul võeti arvesse kõiki esitatud argumente ja jõuti järeldusele, et ravim pole vajalik mitte kõigile kõrge kolesteroolitasemega patsientidele, vaid patsientidele, kel on kolesteroolitaseme adekvaatseks langetamiseks vajalik lisaravimi kasutuselevõtt.
Ezetroli on haigekassa kompenseerinud 30 000 krooni ulatuses kvartali kohta. Aastane eeldatav kulu oli suurusjärgus ca 3 miljonit krooni. Järelikult pole ravimi kuritarvitamist arstide poolt ilmnenud.
TaustSotsiaalministri ellu kutsutud nõuandvasse komisjoni kuuluvad ravimiameti, arstide liidu, sotsiaalministeeriumi, haigekassa, patsientide ühingu, perearstide jt esindajad.
Ravimikomisjon ja ravimisoodustus
Haiguste valikul, mille ravimitele määratakse 75-100% hinnasoodustus, lähtutakse haiguste raskusest, leviku võimalikkusest, humaansetest kaalutlustest ja ravikindlustuse rahalistest vahenditest.Teiste haiguste ravimid kantakse 50% soodustusega ravimite nimekirja.
Mis on miskolesterooliravim
Ezetrol
karbi (28 10mg tabletti) maksimaalne jaehind koos km-ga on 679,93 kr50% soodustuse korral maksab haigekassa 200 krooni retsepti kohta, 75% korral aga 1055 krooni retsepti kohta.Mullu kasutas 50% soodustust 121 inimest, haigekassa kulu oli 99 325 krooni.
Taust
Merck Sharp Dohme (MSD) on 55 000 töötajaga üks maailma juhtivaid ravimitootjaid, 2008. aasta 270 mld kroonine käive ületab kolm korda Eesti riigi eelarvet.Haigekassal kulus esimeses kvartalis soodusravimitele kokku 312 mln krooni, mullu samal ajal 302 mln krooni.
Pretsedent
2002. a oli soodusravimite komisjon kaks korda vastu firma MSD astmaravimi Singulair nimetamisele soodusravimite hulka. Sotsiaalminister Siiri Oviir muutis seejärel komisjoni koosseisu ja pärast seda sai ka Singulair soodusravimiks.

Seotud lood

Uudised
  • 21.04.15, 11:38
Tsahkna tahab Keila haiglasse tervisekeskust
PJV Hooldusravi tegevjuhi Anders Tsahkna sõnul on nad teinud Keila linnale ja perearstidele ettepaneku tervisekeskuse rajamiseks Keila haigla hoonesse, kirjutab täna ilmunud Meditsiiniuudised.
Uudised
  • 13.07.09, 08:50
Arvamus: Ravimi Ezetrol miljonid
Minister Maripuu olevat andnud ühele arstirohule hinnasoodustuse korruptiivseid eesmärke taotlenud alluva mõjul. Vale. Ezetroli hinna täiendava doteerimise ettepaneku tegi ravimikomisjoni juhataja, ministeeriumi ravimipoliitika üksuse juht.
  • ST
Sisuturundus
  • 21.01.25, 08:00
Heldur Meerits: koolide edetabelid on kuritegelikud
Kuula ka podcasti haridusest ja tööturust
Haridus on pikaajaline ja strateegiline investeering, millel on märkimisväärne mõju ühiskonna arengule, ettevõtluskeskkonnale ja inimeste elukvaliteedile.„Haridus ei ole kõikvõimas, kuid see on üks valdkondadest, kus saab inimesi kõige paremini aidata," ütleb Heldur Meerits, selgitades oma pühendumust haridusprojektidesse.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Äripäeva TOPid

Tagasi Äripäeva esilehele