Sel nädalal peavad Gazprom ja Prantsuse
gaasimonopol GDF Suez läbirääkimisi, leppimaks kokku prantslaste osaluses
gaasijuhtmes Nord Stream. Gazpromi huvi on vastu saada osalus Prantsuse
gaasituru ettevõtetes.
Ilmselt saab GDF Suez üheksa protsenti Nord Stream AG aktsiatest, kirjutas täna Kommersant. Eeldusega, et prantslaste osaluse suurus ja tingimused tulevad sarnased Hollandi Gasuniega, esines reedel Gazpromi asejuht Aleksandr Medvedev. GDF Suez soovib ajalehe andmeil täiendavaid gaasikoguseid Prantsusmaa elektrijaamade tarbeks ning kohta Nord Streami direktorite nõukogus.
Gazprom on sooviga nõus, kui saab sama suure osaluse GDF Suezi gaasi veeldamise tehastes või taasgaasistamise terminalides. Tehingu teostumisel väheneks Saksa E.ON ja BASF osalus Nord Streamis mõlemal 20 protsendilt 15,5-le, Gazprom säilitaks 51%. Möödunud aastal omandas 9% osaluse Hollandi Gasunie, loovutades Gazpromile 9% Hollandi-Suurbritannia vahelisest gaasijuhtmest Balgzand Bacton Line ja õiguse kasutada oma transpordivõimsusi Hollandis.
Ajalehe allika teatel tahavad prantslased tarnemahtu juurde ning seejuures pole peamine, kas see liigub läbi Nord Streami. Samuti ei tahtvat GDF Suez lihtsalt kohta nõukogus, vaid vetoõigust suurte tehingute ja strateegiliste küsimuste puhul. Millisest summast algavad suured tehingud ja kui palju on juurde soovitud tarnemaht, allikas ei täpsustanud.
Nii Gazpromi allikate kui analüütikute sõnul on pääs Prantsusmaa siseturule väga keeruline, kuna see on peaaegu kõigile välistegijatele suletud. Lihtsamini tuleks küsimuse alla GDF Suezi gaasi veeldamis- ja gaasistamisvõimsuste osalused Nigeerias, Alžeerias, Egiptuses, Kataris, Norras, Indias ning Trinidadis ja Tobagos.
Prantsuse gaasimonopoli GDF Suez eelmise aasta käive oli 83,1 miljardit eurot, puhaskasum 6,5 miljardit. Riigi osalus ettevõttes on 35,6%.
Küsitletud analüütikud viitasid peale Prantsuse siseturu ka Gazpromi huvile USA turu vastu, kuhu otse ligipääs on takistatud, GDF Suez kaudu aga võiks olla võimalik. Kummagi osapoole pressiteenistuste teatel nad läbirääkimiste käiku ei kommenteeri. Troika Dialogi analüütiku Valeri Nesterovi sõnul muudab neljanda Euroopa osalise lisandumine tõenäolisemaks Nord Streami teise 27,5 miljardi kuupmeetri võimsusega juhtmeharu rajamise.
Seotud lood
Lõppeval nädalal ütles Prantsusmaa
gaasifirma GDF Suez juht Gerard Mestrallet, et firma on alustanud Gazpromiga
kõnelusi, et osaleda Läänemere alla rajatava gaasijuhtme projektis.
Rootsi pikendas Vene-Saksa gaasijuhtme Nord
Streami projekti läbivaatamise tähtaega augusti lõpuni, vahendavad
rahvusringhäälingu raadiouudised.
Venemaa võib läbi Ukraina Euroopasse
minevate gaasitarnetega tekkinud tõsiseid probleeme kasutada lisaargumendina
Nord Streami vajalikkuse rõhutamiseks, vahendas Poola parlamendi alamkoja
esimehe Bronislaw Komorowski sõnu Interfax.
Venemaa gaasimonopoli Gazprom
pressiesindaja Sergei Kuprijanovi sõnul on Nord Streami juhtme ehituse algus
kavandatud 2010. aasta esimesse poolde.
Rahvamassid, ekstreemsed ilmastikuolud, elektrikatkestus, probleemid tehnikaga, vara lõhkumine, veekogude lähedus ja keelatud esemed – need on vaid mõned näited, millega tuleb arvestada ühe ürituse turvalisuse tagamisel. Iga turvapartner peab kõikvõimalikud stsenaariumid läbi mõtlema, mis võib juhtuda ning mis võib minna valesti. Vahel võib pisieksimus ühe meeldiva koosviibimise hetkega rikkuda.