Ekspress Grupi suuromanik Hans H. Luik
ütles eile ETV saates, et pea 850 miljonit krooni portaali Delfi eest, võis olla
veidi liiga soolane, kuid Delfi ostust tekkinud võlad teda riigi suurimaks
võlglaseks kindlasti ei tee.
"Kui vaadata Eesti seisukohast siis ta ei ole võib-olla väärt oma sedavõrd suurt hinda," rääkis Luik Delfi ostmisest ning lisas, et Delfi on suurim loetav kanal Eestimaa venelaste seas, suurim loetav kanal üldse ning veel paremas seisus on ta Riias ja Vilniuses. "Selle turuasendi eest tasus maksta," selgitas Luik.
Samas tõdes ta, et "ajastus otsuseks oli vale ja ei sõltunud meist". Siiski pidas Luik ostu sooritamist õigeks, öeldes, et selline võimalus tuleb ainult üks kord. Osa Delfi väärtusest tuleb sel aastal maha kanda, kuid mitte kõige suurem osa, lisas ta.
Järgmisel nädalal 20 sünnipäeva pidava Eesti Ekspressi puhul rõhutas Luik, et on oluline, et ettevõte veel Eesti omanike käes on.
Saatejuht päris Luigelt, kuidas ta kommenteerib fraasi, et ta on suurim võlglane Eesti vabariigis seoses Delfiga. „Paneb õlgu kehitama, suurim võlglane ma pole. Urmas Sõõrumaa ütles hiljutises
intervjuus, et tema võlgadel pole ka pole miljard piir. Arvan, et selliseid mehi rohkem,“ sõnas ettevõtja, lisades, et kes julgelt riskivad, leiavad ka raha.
„See situatsioon pole ebaharilik. Kui ma vaadata enda ressursse, siis olen isiklike garantiisid kirjutanud firma taha. Ekspress Grupi teine suurem osanik on Danske pank, kes on muide optimistlik omanik, kes nõus raha juurde panema,“ rääkis Luik, märkides, et kui olukord nõuab, tuleb mõni meediaga vähem seotud firma maha müüa. Need reservid olemas ja neid tuleb kasutada, lisas ta. Laenulepingu kohaselt on sel aastal veel Luigel võimalus Ekspressile laenata 92 miljonit krooni.
Seda, et ta Äripäeva rikaste TOPis kukkunud on, ta eriti märkimisväärseks ei pea, sest tema sõnul on tegu pigem tabloidäriajakirjanduse mulliga.
Hans H Luik
Kuigi see aasta ei ole Ekspressil kõige kergem olnud, näeb Luik ka positiivseid aspekte. „Halb aeg küll, aga me oleme ka laienenud korralikult. Midagi suurt asutada ei saa, aga võib-olla midagi üle võtta. Ma ei arva, et omanikuvahetus Ekspressile väga suur oht oleks, kui see pole just varjatud omanik,“ ütles ta.
Luik möönis, et riik pole sel aastal ajakirjanduse elu kergemaks teinud. Riik on kibedaid pille pildunud meie suunas, nentis ta.
Ei ole ühtegi ettevõtet kes, on oma hinda tõstnud, aga Eesti Post põrutas juurde kojukande hinnale 7%, lisaks tõusis käibemaks ajalehel ja raamatutel, tõi ärimees näiteid.
„Paberleht on eliidi tunnus. Ajakirjandus ise aga on kallilt tehtud - see, kus töötavad profid, ma mõtlen. Paris Hiltonist ja Liis Lassist kirjutamine on odav, see on odav meedia,“ sõnas Luik.
Eesti Ekspressi puhul tõstis Luik esile, et tegu on varaste vastase ja rahvusliku lehega. Lisaks lükkas Luik tagasi kahtluse, et ta suuromanikuga sekkub lehe sisusse. „Meie majas on niimoodi, et ajakirjanikke on nii palju palgal, et konkreetsetest teemadest rääkimine pole võimalik,“ ütles Luik.
Seotud lood
Ekspress Grupi aktsionärid hääletasid äsja
lõppenud aktsionäride koosolekul selle poolt, et ettevõtte suuraktsionär Hans H.
Luik käendab oma isikuga Ekspress Grupi olemasolevat laenu 62,6 mln krooni
ulatuses kuni laenu lõppemiseni, saades selleks tasu 940 000 krooni aastas.
Ekspress Grupi suuromanik Hans H. Luik ei
müünud ega pantinud täna hommikul Ekspress Grupi aktsiaid, kinnitas Äripäevale
Ekspress Grupi juhatuse esimees Priit Leito.
Ekspress Grupp hindas eelmise aasta viimases kvartalis maha Delfi firmaväärtust 91,4 miljoni krooni võrra, mille tulemusena peaks internetiportaali bilansiline väärtus olema 2009. aasta lõpu seisuga 744 miljoni krooni.
Äripäeva peadirektor Igor Rõtov leidis, et
Delfi majandustulemus kinnitab Ekspress Grupi varasema investeerimisotsuse
liigset optimistlikkust.
Telia Digikoristuspäev toimub juba 31. jaanuaril. Meenutame, kuidas viidi sel aastal digikoristust läbi Eesti Kaitseväes, kus IT-süsteemidest ja seadmetest kustutati kokku kümnete terabaitide ulatuses digikeltsa.